Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Fordońskie górki zyskają platformę widokową. Wiemy, jak będzie wyglądać [WIZUALIZACJE]

Dodano: 19.08.2018 | 13:22

Na zdjęciu: Tak ma prezentować się platforma widokowa, która będzie zlokalizowana na Zboczu Fordońskim.

Fot. Pracownia Projektowa INGRAF

Pracownia projektowa Ingraf przekazała ratuszowi projekt budowlany wieży widokowej, która ma stanąć na terenie fordońskich górek. Koncepcję jej budowy poparli już w 2016 roku mieszkańcy, ale nadal czeka ona na realizację.

Stworzenie punktu widokowego na Zboczu Fordońskim wraz z budową ścieżki spacerowej w rejonie ulic: Tatrzańskiej oraz Świętokrzyskiej było jednym z pomysłów zgłoszonych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. W głosowaniu, które odbyło się w drugiej połowie 2016 roku, projekt poparło 358 głosujących, dzięki czemu zdystansował on inne wnioski – o budowę monitoringu w okolicy Zespołu Szkół nr 28 (Szkoła Podstawowa nr 67 i wygaszane Gimnazjum nr 2) czy remont chodnika oraz ścieżki rowerowej na ulicy Pelplińskiej (na odcinku od ul. Kadłubka do ul. Jarużyńskiej).

Warta ponad 320 tysięcy złotych inwestycja miała być zrealizowana do końca 2017 roku. Ale tak się nie stało. Środki zabezpieczone na jej realizację zostały więc wpisanego do tegorocznego budżetu z założeniem, że zostaną wykonane: koncepcja, projekt budowlany, uzgodnienia w zakresie ochrony środowiska (Zbocze Fordońskie wchodzi w skład obszaru Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły), po czym ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie platformy widokowej i towarzyszącej infrastruktury.

Jak ustaliliśmy, obecnie zakończył się etap związany z projektem budowlanym – bydgoska pracownia Ingraf przekazała go urzędnikom wraz z wizualizacjami, które prezentujemy poniżej. Teraz czas na pozyskanie pozwolenia na budowę oraz ogłoszenie wspomnianego postępowania na wykonanie inwestycji. Kiedy to nastąpi – na razie nie wiadomo.

Budowa punktu widokowego na górkach ma umożliwić oglądanie panoramy dolnego tarasu Fordonu oraz zbocza skarpy wiślanej (w tym Ostromecka). Wspomniane ulice: Tatrzańska i Świętokrzyska mają zostać połączone zmodernizowaną ścieżką. Dodatkowo planowane jest zamontowanie tablic dydaktycznych dotyczących parku krajobrazowego oraz elementów małej architektury (ławek, śmietników), drogowskazu wskazującego dawne wsie wchodzącego obecnie w skład Fordonu (Pałcz, Mariampol, Zofin i Łoskoń), jak również instalacja oświetlenia.