Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Funkcjonariusze bydgoskiego ITD zatrzymali trzy ciężarówki. Były mocno przeładowane

Dodano: 22.10.2023 | 10:01

Na zdjęciu: Do rutynowej kontroli ciężarówek doszło w okolicach Bydgoszczy.

Fot. WITD Bydgoszcz

Trzy mocno przeładowane ciężarówki zatrzymali do kontroli funkcjonariusze Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w 0kolicach Bydgoszczy

Łącznie, inspektorzy zatrzymali do rutynowej kontroli trzy zespoły pojazdów, które przewoziły po dwa 20-stopowe kontenery morskie z ładunkami drobnicowymi. – Były to tzw. „stonogi”, czyli dwie połączone z sobą na sztywno naczepa i przyczepa podpięte do ciągnika siodłowego – wyjaśniają funkcjonariusze WITD, którzy podczas działań mieli podejrzenia, że pojazdy będą przeładowane.

Jak się okazało, ich przypuszczenia okazały się trafne. Zamiast dopuszczalnych 40 ton, pojazdy ważyły odpowiednio – pierwszy z nich 64,65 ton, drugi 66,5 tony, a najcięższy i to bardzo był trzeci z pojazdów, którego masa wyniosła niemal 71,5 tony! – We wszystkich przypadkach, z uwagi na znaczne przeładowanie  środków transportu, przekroczone zostały także ich dopuszczalne naciski osi – precyzują dalej inspektorzy i dodają: – Przy masach całkowitych przekraczających 60 ton przepisy o ruchu pojazdów nienormatywnych wymagają pilotowania, czego tutaj również zabrakło.

Z uwagi na nieprawidłową konfigurację zespołów pojazdów oraz przekroczone dopuszczalne wartości parametrów, kierujący pojazdami musieli odpiąć „nadmiarowe” przyczepy, co pozwoliło także przywrócić masy całkowite zestawów do wartości zgodnych z przepisami. Kierowcy otrzymali ponadto mandaty karne, a wobec ich pracodawców zostały wszczęte postępowania o nałożenie kar pieniężnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments