Ratusz za szlabanem? Dojazd do filii urzędu miasta w Fordonie budzi emocje
Dodano: 02.12.2024 | 08:37Na zdjęciu: Czy ulica Gawędy przestanie być dojazdem do filii Urzędu Miasta Bydgoszczy w Fordonie?
Fot. BB
Kilka tygodni temu filia urzędu miasta w Fordonie została przeniesiona z ulicy Gierczak na ulicę Gawędy, do budynku dawnej szkoły. Lokalizacja wśród wąskich uliczek i budynków wymaga ostrożnego dojazdu, lecz na drodze po nowy dowód osobisty może stanąć szlaban. Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należą tereny wokół niegdysiejszej SP29 skierowała do mieszkańców ulicy Gawędy pismo zapowiadające montaż szlabanu i podkreślając, że dyslokacja oddziału ratusza nie była z nią konsultowana. Urząd miasta przedstawia swoje argumenty.
Wraz z początkiem października filia Urzędu Miasta Bydgoszczy w Fordonie rozpoczęła działalność w nowym miejscu – budynku po szkole podstawowej nr 29 przy ulicy Gawędy 5 na osiedlu Bajka. To w nim ma powstać Centrum Kultury Fordon, które jednak wciąż jest koncepcją bez zapewnionego finansowania. Poszkolną przestrzenią zarządza Miejskie Centrum Kultury, udostępniając pomieszczenia stowarzyszeniom czy fundacjom.
Wcześniej, przez wiele lat filia UMB w Fordonie mieściła się na osiedlu Bohaterów, przy ulicy Gierczak 6. Oddział umożliwiający zameldowanie się czy rejestracje pojazdów znajdował się pomieszczeniach przy bloku Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ratusz zapewniał, że nowa siedziba poprawi komfort obsługi mieszkańców. Zauważyliśmy jednak, że dojazd do budynku prowadzi przez dwie wąskie, zastawione autami ulice pośród bloków – od południa Gawędy, a od północy – Porazińskiej. Poza dawną szkołą, w okolicy funkcjonują dwa przedszkola, MOPS, biblioteka czy jedyna w tej części miasta apteka całodobowa.
Zmiana lokalizacji wywołała konflikt sąsiedzki. W połowie listopada do mieszkańców budynków mieszkalnych przy ulicy Gawędy trafiło pismo od władz FSM, będącym reakcją na zgłaszane przez nich wnioski związane z uruchomieniem filii i zaobserwowanym natężeniem ruchu.
– Zarząd Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej uprzejmie informuje, że działania gminy Bydgoszcz, związane z lokalizacją placówki Urzędu Miasta na terenie Fordonu w żaden sposób nie były konsultowane z Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową. Przeniesienie filii Urzędu Miasta Bydgoszczy z ul. Gierczak na osiedle Bajka przyniosły naszym mieszkańcom utrudnienia komunikacyjne. W tej sprawie Zarząd FSM spotkał się z zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem, celem przedstawienia zaistniałej sytuacji. Prezydent został zaproszony na osiedle i zapoznał się z brakiem możliwości parkowania dla pojazdów osób korzystających z placówki. Zostało również przekazane stanowisko Spółdzielni o zamknięciu ulicy Gawędy – czytamy w piśmie do mieszkańców.
Szlaban na Gawędy? Dojazd do filii Urzędu Miasta Bydgoszczy w Fordonie budzi emocje
Zamknięcie ulicy, przy której znajduje się filia UMB, ma zostać dokonane – jak przekonuje spółdzielnia – z uwagi na „bezpieczeństwo, komfort parkowania pojazdów i dbałość o tereny Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, stanowiące drogę wraz z infrastrukturą ulicy Gawędy”. – Zarząd Spółdzielni podjął działania zmierzające do montażu szlabanu. O terminie i sposobie realizacji naszej decyzji zostaną państwo powiadomieni odrębnym komunikatem – dowiedzieli się mieszkańcy.
Temat możliwego zamknięcia ulicy pojawił się także na spotkaniu władz FSM z częścią radnych z Fordonu – Wojciechem Bielawą, Kazimierzem Drozdem, Marią Gałęską i Lechem Zagłobą-Zyglerem. Na stronie zarządcy większości nieruchomości w Fordonie czytamy, że „rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji komunikacyjnej, która zaczęła niepokoić mieszkańców w związku z przeniesieniem filii Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz utworzeniem Centrum Kultury Fordon w budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Gawędy 5”.
CZYTAJ TAKŻE: Przy Centrum Onkologii powstanie nowy parking
– Zarząd FSM wystosował pismo do prezydenta Rafała Bruskiego z prośbą o spotkanie w tej sprawie. Chcemy, aby osobiście zapoznał się z naszymi spostrzeżeniami oraz propozycjami rozwiązania problemu, które zostały dodatkowo przedyskutowane na spotkaniu z radnymi – przekazuje spółdzielnia. Należy też dodać, że w ramach zgłaszania wniosków do planu ogólnego (dokument zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta) skierowała uwagę dot. Gawędy, apelując o to, by teren ulicy był drogą publiczną.
Czy działania FSM oznaczają, że jedynym dojazdem do filii UMB będzie – także wąska – ulica Janiny Porazińskiej? To jedyna droga prowadząca na parking (dawne boisko szkolne); trafniej byłoby nazwać ją pieszojezdnią, bo poruszają się po niej piesi idący do parku Bydgoskich Spółdzielców.
Ratusz odpowiada na pismo FSM
O stanowisko spółdzielni, która w piśmie do mieszkańców zwróciła uwagę na brak konsultacji zmiany siedziby filii, zapytaliśmy bydgoski magistrat. Jego rzeczniczka Marta Stachowiak podkreśla, że FSM od połowy roku ograniczyła urzędowi powierzchnię wynajmowanego lokalu przy ul. Gierczak 6 i zadeklarowała, że w ciągu miesiąca wykona remont. – Po upływie ok. 2 miesięcy warunki nie uległy poprawie a prace zostały przerwane. FSM nie zgodziła się też na upust w czynszu, proporcjonalnie do zmniejszenia powierzchni. Wobec tego, przez wzgląd na komfort mieszkanek i mieszkańców a także warunki pracy naszych pracowników, podjęliśmy działania w celu znalezienia innego miejsca a umowa najmu została przez nas wypowiedziana – podkreśla.
Jakie ustalenia zapadły na spotkaniu wiceprezydenta Kozłowicza z przedstawicielami spółdzielni? – Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz powziął informację o utrudnieniach związanych z dojazdem do filii UMB i MCK w Fordonie od ul. Gawędy (drogi wewnętrznej). Uzgodniono, że należy oznakować dojazd do budynków Miasta ulicą Janiny Porazińskiej (droga publiczna). ZDMIKP jest w trakcie wykonania tablic informacyjnych dot. oznakowania dojazdu do budynku, miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością oraz miejsc parkingowych dla mieszkańców-interesantów zlokalizowanych na terenie byłej szkoły – odpowiada nam Stachowiak. I dodaje, że FSM ma rzecz jasna prawo do montażu szlabanu na swoim terenie.
Czy Centrum Kultury Fordon przy Gawędy 5 to dobry pomysł?
Emocje, jakie budzi kwestia dojazdu do budynku dawnej placówki oświatowej powodują, że warto zastanowić się nad lokalizacją przyszłego centrum kultury. Problemy uwidocznią się już podczas przebudowy obiektu z lat 80. – ciężki sprzęt będzie musiał jakoś dotrzeć na budowę. Wyzwaniem komunikacyjnym będzie też organizacja ewentualnych imprez. Mimo bliskości linii tramwajowej, uczestnicy i tak będą wybierać auto.
Na to, że CK Fordon jest „wyspą” na oceanie terenów spółdzielczych (także parkowych) zwracano już uwagę podczas konsultacji społecznych w 2022 roku. Autorzy koncepcji adaptacji niegdysiejszej „29” na obiekt kulturalny wskazywali możliwość zmian na ulicy Porazińskiej (by nie była tak „zabałaganiona”) i optowali za budową parkingu przy ulicy Akademickiej, przy skrzyżowaniu z Magazynową. Ta wizja – według autorów koncepcji konsultowana z MPU – koliduje jednak z dawną, acz nadal mglistą koncepcją przedłużenia linii tramwajowej wzdłuż Akademickiej aż do Starego Fordonu.
Dwa lata temu nie padła też odpowiedź na zasadnicze pytanie, dlaczego centrum kultury ma powstać w oparciu o szkołę na Bajce i czy rozważano inne lokalizacje. Dawne koncepcje zakładały stworzenie takiej placówki w obrębie osiedla Tatrzańskiego. – Ten obiekt był do wykorzystania – stwierdziła wówczas wiceprezydent miasta Iwona Waszkiewicz. I po raz kolejny przekonywała, że adaptacja gmachu po SP 29 będzie tańsza niż budowa nowej siedziby, na którą trzeba by było czekać „kilkadziesiąt lat”. Na razie jednak wizja kulturalnego kombinatu w miejscu szkoły jest jedynie na wizualizacjach: w projekcie przyszłorocznego budżetu inwestycję wymieniono w dziale „projekty i koncepcje pod przyszłe inwestycje” jako jedno z kilkunastu zadań, na które może trafić część środków z puli 1,6 miliona złotych. Miałyby one trafić na wykonanie dokumentacji projektowej.
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024
- Bydgoszcz buduje markę turystyczną. Naszą siłą jest Brda i jej ponadprzeciętna oferta atrakcji - 10 grudnia 2024