Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pierwszy raz w Bydgoszczy w nowych rolach. Gawkowski i Olszewski obiecują zmiany

Dodano: 08.01.2024 | 12:32

Na zdjęciu: Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wraz z wiceministrem cyfryzacji Pawłem Olszewskim podczas poniedziałkowej (8.01) konferencji prasowej w siedzibie urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoscy członkowie rządu – wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wiceminister Paweł Olszewski po raz pierwszy po objęciu stanowisk przybyli do Bydgoszczy. Wspólnie zadeklarowali przedłużenie programu „laptop dla czwartoklasisty” i rezygnacje z „lex pilot”.

Krzysztof Gawkowski to obecnie najważniejszy polityk związany z Bydgoszczą – w gabinecie Donalda Tuska pełni funkcję wicepremiera i ministra cyfryzacji. Jego bliskim współpracownikiem jest Paweł Olszewski, który objął funkcję wiceministra cyfryzacji. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim podkreślili, że w rządzie koalicji KO-Lewica-Trzecia Droga znajduje się silna reprezentacja nie tylko Bydgoszczy, ale i całego województwa.

Minister Olszewski ma spore doświadczenie polityczne i instytucjonalne. To olbrzymie wsparcie. Będzie on odpowiedzialny za departament cyberbezpieczeństwa – tak ważny w XXI wieku – podkreślał wicepremier. Ministrowie odbyli dziś spotkanie z wojewodą Michałem Sztyblem i prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim, na którym rozmawiali nie tylko o sprawach miasta, ale też o tym „jak dobrze poukładać interesy Tucholi i Żnina, Grudziądza, Włocławka i Torunia oraz oczywiście Bydgoszczy”.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 26 priorytetów Kujaw i Pomorza. Marszałek Całbecki przedstawił je parlamentarzystom

Nadchodzi czas rozwoju dla całego województwa. Nie będzie lepszych i gorszych, nie będzie rozdawania pieniędzy tylko tam, gdzie są sojusznicy polityczni. Wszyscy będą traktowani równo – obiecywał Gawkowski. Olszewski dodał natomiast, że województwo kujawsko-pomorskie nigdy nie było tak silnie reprezentowane w administracji rządowej. – Jest to wielka szansa, ale i zobowiązanie, aby region rozwijał się w jeszcze szybszym tempie – powiedział wiceminister.

Gawkowski zapowiada: nie będzie „lex pilot”, będą laptopy dla uczniów

Podczas spotkania z mediami wicepremier deklarował, że w najbliższych latach należy spodziewać się większych środków na zabezpieczenie cybernetyczne samorządów. – Przygotujemy też specjalne programy dla uczniów, a w I kwartale złożymy pierwsze projekty ustaw – mówił. Pierwszym z nich będzie projekt ustawy o prawie komunikacji elektronicznej. – Ma on szeroko regulować telekomunikację w Polsce. Nie będzie w nim rozwiązania „lex pilot”. Sejm nie będzie decydował o kolejności kanałów w telewizorze – przekazał Gawkowski.

Wiceminister Olszewski będzie zajmował się także zakupem laptopów dla czwartoklasistów na nowy rok szkolny. – Wiemy, że jest styczeń, ale musimy rozpocząć prace już teraz – dodał Gawkowski. Sam wiceminister zaznaczył, że pomysł zapoczątkowany przez PiS będzie kontynuowany, ale będzie programem systemowym. – Wkrótce przedstawimy projekt nowelizacji ustawy, tak aby nie było to jednorazowo działanie przedwyborcze – oznajmił Olszewski. W resorcie będzie on odpowiedzialny także za Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych (działające na rzecz przeciwdziałaniu wykluczenia cyfrowego).

Czy Bydgoszcz dostanie pieniądze na komunikację?

Przed październikowymi wyborami Olszewski przedstawił pomysł nowelizacji ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, wedle których miasta na prawach powiatu (takie jak Bydgoszcz) będą mogły ubiegać się o środki z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Propozycja prezentowana przez obecnego wiceministra umożliwiłaby władzom Bydgoszczy ubieganie się o dotacje na obsługę linii międzygminnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoszcz i sąsiednie gminy chcą rządowej dotacji na linie podmiejskie i reaktywacji kolei do Kcyni

Zapytaliśmy Olszewskiego, czy nowy rząd podejmie prace na rzecz nowelizacji. – Ten wątek został poruszony dziś na spotkaniu z wojewodą i prezydentem. Z pewnością będziemy dążyli do tego, aby pozytywnie rozwiązać kwestię funduszu. Podczas kampanii spotykałem się z samorządowcami. Podejmiemy działania, by ten projekt trafił do porządku prac Rady Ministrów – zadeklarował.

Olszewski dodał również, że powołano już parlamentarny zespół ds. ziemi bydgoskiej. – Musimy się ukonstytuować. Są ograniczenie dotyczące liczby wolnych sal w Sejmie. Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu uda się rozpocząć pracę – mówił. Członkami zespołu będą wszyscy parlamentarzyści z okręgu bydgoskiego.