Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gliński komentuje słowa Całbeckiego o braku dofinansowania na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej

Dodano: 23.11.2023 | 10:51

Na zdjęciu: Piotr Gliński na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter) odniósł się do słów marszałka województwa.

Fot. Archiwum

Wciąż urzędujący szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odniósł się do decyzji o braku wsparcia finansowego na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej.

Przypomnijmy: w tym tygodniu marszałek Piotr Całbecki przekazał informację, że projekt rozbudowy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy nie uzyskał dofinansowania ze środków w ramach trybu poza konkurencyjnego, a pieniądze miały pochodzić z programu FENiKS – Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko w latach 2021 – 2027.

Samorząd województwa wnioskował o 350 mln zł dofinansowania, jednak ministerstwo zdecydowało się na wsparcie dziewięciu innych projektów w kraju. W ocenie marszałka Całbeckiego, ta decyzja ze strony resortu kierowanego przez Glińskiego nie jest zrozumiała. – Mamy wszystkie niezbędne do realizacji inwestycji dokumenty, pozwolenie na budowę, opracowaną koncepcję i zarezerwowane środki własne w budżecie województwa – mówił Całbecki i dodawał, że samorząd wciąż jest gotowy do natychmiastowego działania. – Nie możemy sobie pozwolić na to, aby gotowy do realizacji projekt pozostał bez środków centralnych, tym bardziej, że Filharmonia Pomorska jest instytucją współprowadzoną przez ministerstwo.

Całbecki zapowiadał jednocześnie, że będzie zwracał się do nowego kierownictwa ministerstwa o zmianę tej decyzji. Do tej wypowiedzi marszałka województwa odnosi się Piotr Gliński. – Nie wiem, co się stało marszałkowi Całbeckiemu, że tak brzydko atakuje ministra kultury – pisze minister na swoim profilu na X (dawny Twitter). Minister kultury dodaje w tym wpisie, że projekt ma szanse wsparcia z FEnIKS-a w normalnym konkursie. – Wie też, że pula pozakonkursowa, przyznawana nie przez ministra, a UE wynosiła 400 mln zł, a sam projekt rozbudowy FP 350 mln zł – pisze Gliński i kończy: – Wie również, że szefowa departamentu, który rozdziela granty, to była wiceminister rządu PO-PSL. Raczej by Pana nie skrzywdziła. Więc po co ten zakłamany atak? Kolejna odsłona systemu medialnych kłamstw Tuska…?

Przypomnijmy: W nowej odsłonie Filharmonia Pomorska ma zyskać nie tylko nową salę kameralną na około 350 osób, ale również rozbudowane foyer czy strefę gastronomiczną. Planowana jest także budowa parkingu podziemnego czy sali prób dla pełnego składu orkiestry. Nowa część budynku będzie połączona z istniejącym gmachem, który zostanie zmodernizowany.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mietek
Mietek
3 miesięcy temu

Czas porzegnać toruńskiego marszałka. Może ktoś wreszcie z Bydgoszczy ogarnie ten urząd. A Gliński to już inna histeria.

Miś
Miś
3 miesięcy temu

Całbecki to przecież człowiek Platformy i on teraz robi sztuczną aferę, że niby Gliński jest niedobry bo nie dał, a za chwilę przyjdzie człowiek Tuska i da. Tu chodzi o to, żeby Platforma z tą całą resztą, mieli się czym chwalić przez następne lata, że załatwili jakąś kasę. Oni już robią sobie alibi na przyszłość

Mika
Mika
3 miesięcy temu

Za rządów Tuska i Platformy to nawet 1/3 takich inwestycji nie było na kulturę jak teraz. Jak Całbecki śmie w ogóle takie rzeczy mówić. Za Tuska kultura stała w miejscu i tylko znajomi tych z Platformy mieli tłuste zlecenia. I już nie mówiąc o pensjach dla pracowników kultury, którzy tak bokami robili, że część zagranicę wyjeżdżała, bo tutaj z pensji z głodu zdychali.