Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Głosowanie na projekty BBO czas start. Wyboru będzie można dokonać w specjalnym autobusie

Dodano: 01.10.2018 | 13:41

Na zdjęciu: Na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego będzie można zagłosować w zabytkowym autobusie, który będzie poruszał się po osiedlach.

Fot. BB

Od 1 do 31 października mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli zagłosować na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku po raz pierwszy istnieje też możliwość wyboru projektów ponadosiedlowych.

W tym roku do BBO zgłoszono ponad 500 projektów. Po weryfikacji, ostatecznie na kartach do głosowania znalazły się 264 pomysły bydgoszczan. W wyborze projektów mogą udział osoby zamieszkałe w Bydgoszczy, które ukończyły 16 lat. Mieszkańcy mają prawo głosować na więcej niż jeden projekt osiedlowy, ale ich wartość nie może przekroczyć puli pieniędzy na dane osiedle.

Do rozdysponowania w ramach budżetu obywatelskiego wydzielono 13,3 miliona złotych, z czego 10 milionów przeznaczono na projekty osiedlowe, a 3,3 – na ponadosiedlowe. Zadania, które uzyskają największe poparcie bydgoszczan zostaną wprowadzone do budżetu i zrealizowane w 2019 roku. Głosowanie na projekty odbywa się na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo oraz za pomocą kart do głosowania, które będzie można wrzucić do urn, znajdujących się w szkołach, siedzibach urzędu miasta i młodzieżowych domach kultury.

Prezydent Rafał Bruski zaznaczył, że w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano już 300 inwestycji w różnych częściach miasta. – Wraz ze społecznikami z rady ds. partycypacji społecznej wypracowujemy regulamin funkcjonowania BBO – podkreślił Bruski.

Przewodnicząca rady osiedla Kapuściska Magdalena Wawrzyniak powiedziała, że mieszkańcy zgłaszają wnioski głównie dotyczące infrastruktury – budowy i remontu chodników, placów zabaw czy miejsc parkingowych. – Zgłoszono projekt tężni solankowej na osiedlu, gdyż mieszkańcy uważają, że ich zdrowie nie jest w dobrym stanie i chcą to zmienić – stwierdziła Wawrzyniak, przedstawiając jeden z ciekawszych pomysłów tegorocznej edycji. Poza tężniami, wśród odbiegających od standardów projektów znajdują się m.in. postawienie giveboxu (wspólnej szafy, w której można zostawić niepotrzebne rzeczy na użytek kogoś innego) na Czyżkówku, torów do jazdy na rowerach na Okolu i Miedzyniu czy zakup dronów do wykrywania smogu (projekt zgłoszony w Starym Fordonie).

Nowością w tegorocznej edycji jest możliwość głosowania na projekty ponadosiedlowe. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać jeden z nich. Projekty ponadosiedlowe przed zgłoszeniem musiały uzyskać pozytywną opinię co najmniej trzech rad osiedli, a ich wartość nie mogła przekroczyć kwoty 1 652 000 złotych (75% puli) – w wyjątkowych sytuacjach konieczna była zgoda rady osiedla. Na dzisiejszej konferencji prasowej o zadaniach ponadosiedlowych wypowiedział się Aleksander Deja z rady osiedla Szwederowo.

To daje radom małych osiedli, które nie mają takich zasobów finansowych jak te większe, możliwość rozwinięcia się. Nie absorbuje to pieniędzy na projekty osiedlowe. W przypadku Szwederowa złożyliśmy projekt ponadosiedlowy budowy miejsc parkingowych przy ulicy Solskiego – powiedział Deja.

Karty do głosowania na projekty BBO będzie można wypełnić i wrzucić do urny także w zabytkowym autobusie, który w październiku będzie odwiedzał bydgoskie osiedla. Autobus BBO to efekt współpracy urzędu miasta ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego – wcześniej mercedes O305 pełnił rolę mobilnego punktu, w którym można było zgłosić swój projekt. – Autobus jest bardzo pozytywnie postrzegany przez mieszkańców, bardzo chętnie przychodzili do niego i zgłaszali swoje pomysły – mówił Patryk Gulcz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego.

Jak podkreślił Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej takie działania jak mobilny punkt do głosowania w zabytkowym autobusie służą też popularyzacji budżetu obywatelskiego. – Może w kolejnym roku mieszkańcy, który nie brali jeszcze udziału w BBO, zgłoszą swoje projekty. Taki autobus będzie pełnił rolę informacyjną – stwierdził Sztybel.