Bydgoszcz
2C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h SW
H 2 • L 2
8C
Pt
8C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
8C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeGłówny Punkt Zasilania na Jachcicach otwarty. „Niech moc będzie z wami!”
Prąd_Enea_SG (16)
14.12.2017 | 14:22

Główny Punkt Zasilania na Jachcicach otwarty. „Niech moc będzie z wami!”

To bardzo ważny dzień dla Bydgoszczy - mówili uczestnicy wydarzenia.

Na zdjęciu: GPZ Jachcice powstał przez dwa lata. Koszt inwestycji to blisko 15 mln zł.

Fot. Stanisław Gazda

Spółka Enea Operator dokonała otwarcia Głównego Punktu Zasilania na bydgoskich Jachcicach. Inwestycja trwała ponad dwa lata i pochłonęła blisko 15 milionów złotych.

To bardzo ważna inwestycja. Bydgoszcz to jeden z najważniejszych i dynamicznie rozwijających się ośrodków miejskich na terenie działania Enea Operator. Adekwatnie reagujemy na potrzeby mieszkańców i lokalnego biznesu – mówił podczas uroczystości Andrzej Kojro, prezes spółki. – Zmodernizowany GPZ Jachcice znacząco zwiększy pewność zasilania miasta i poprawi układ sieci średniego zasięgu – dodał. Jak podkreślił, w czasie realizacji inwestycji czuł wsparcie ze strony rządowej: zarówno ustępującej premier Beaty Szydło, jak i obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego. Prezes Kojro nie wykluczył, że premier Morawiecki zostanie zaproszony do Bydgoszczy, by zobaczyć GPZ Jachcice.

W uroczystości brał udział także radny Mirosław Jamroży. Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości jest dumny z zakończenia inwestycji. – Po pierwsze, na pewno mieszkańcy będą zadowoleni, bowiem będzie zdecydowanie mniej przerw w dostawach energii elektrycznej niż teraz, a jak wiemy dzisiejsza egzystencja opiera się głównie na energii elektrycznej. Bez prądu nie działa praktycznie nic, jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej, więc taka inwestycja jak ta w Jachcicach, mnie jako radnego bardzo cieszy. Po drugie, zapewnienie możliwości przyłączenia nowych zakładów i firm przyczynia się do rozwoju gospodarczego Bydgoszczy, przyciąga inwestorów, powstają nowe miejsca pracy. Miasto kwitnie wtedy nie tylko ekonomicznie ,ale ma to wpływ i na edukację, kulturę czy sport – powiedział radny Jamroży.

Zmodernizowany Główny Punkt Zasilania Jachcice powstawał przez prawie dwa lata. Cały projekt wykonała Elektrobudowa Katowice. Jej przedstawiciel podczas czwartkowego wydarzenia także nie krył zadowolenia. – Enea to szanowany dostawca energii, my zaś jesteśmy jedynym krajowym wykonawcą tego typu inwestycji. Dla Enei wykonaliśmy już trzeci taki projekt – podkreślał.

Podczas kompleksowej modernizacji stacji wybudowano nowe rozdzielnie: wysokiego napięcia (110 kV) i średniego (30 kV i 15 kV), a także stanowiska transformatorów mocy i potrzeb własnych.  Nowe wyprowadzenia w postaci linii średniego napięcia zasilać będą prawie 20 tys. odbiorców mieszkających w północno-zachodnich dzielnicach Bydgoszczy: w  dzielnicach Piaski, Jachcice, Opławiec i Czyżkówko. Inwestycja pozwoli również na bezpośrednie przyłączenie do nowej rozdzielni strategicznych odbiorców przemysłowych i użyteczności publicznej, takich jak np. PESA Bydgoszcz oraz dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna. Cała inwestycja kosztowała prawie 15 mln zł. – Niech moc będzie z Wami! – podsumował Marek Marszałek z Enei, zwracając się do mieszkańców i nawiązując do czwartkowej premiery Gwiezdnych Wojen.


Powiązane treści