Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 2 • L 0
-1C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-3C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiEdukacjaGmina Białe Błota włączy się do rządowego programu? Są środki na zakup nowego sprzętu dla uczniów i nauczycieli
30.03.2020 | 09:10

Gmina Białe Błota włączy się do rządowego programu? Są środki na zakup nowego sprzętu dla uczniów i nauczycieli

Przyjmowanie wniosków będzie możliwe od najbliższej środy, 1 kwietnia.

Na zdjęciu: Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup nowego sprzętu komputerowego dla szkół.

Fot. Justyna Wróblewska

180 milionów złotych – taką sumę pieniędzy chce przeznaczyć rząd na zakup laptopów oraz mobilnego internetu dla uczniów i nauczycieli. Czy do tej inwestycji przyłączy się gmina Białe Błota?

 

– Samorządy będą dostawały od 40 do 120 tysięcy złotych na gminę, na zakup sprzętu komputerowego w zależności od tego, ilu uczniów ma dana gmina – mówiła w popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister cyfryzacji. Wanda Buk dodała w rozmowie z Marcinem Zaborskim, że nad szczegółami projektu, który zostanie samorządowcom przekazany, ministerstwo cały czas pracuje.

Samorządy o pieniądze na zakup laptopów, tabletów czy – jeśli będzie taka potrzeba – mobilnego dostępu do internetu będą mogły wnioskować od najbliższej środy (1 kwietnia). – Zachęcam samorządy gminne oraz powiatowe do tego, aby już rozpoczęły rozpoznanie rynku i wstępny zakup tego sprzętu: laptopów, tabletów, urządzeń do mobilnego dostępu do internetu – mówi wojewoda kujawsko-pomorski. –  Ten sprzęt ma trafić do domów najbardziej potrzebujących, które mają braki, gdzie jest problem z dostępem do nauki. W tej sytuacji to bardzo istotna rzecz aby dzieci miały równy dostęp do tej formy i możliwości kształcenia – dodaje Mikołaj Bogdanowicz.

Radna gminy Białe Błota Magdalena Sznajder przygotowała interpelację w tej kwestii do wójta Dariusza Fundatora, w której przekonuje do pozyskania środków na zakup sprzętu. – Pomoc w wyposażaniu w niezbędny sprzęt i dostęp do internetu to kolejny krok, aby wesprzeć w obecnej sytuacji zdalną edukację w gminie Białe Błota – czytamy w treści interpelacji.

Jak będzie wyglądać procedura pozyskania środków? Każda gmina składa szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa, przy czym włodarze gminy muszą w pierwszej kolejności oszacować potrzeby szkół, uczniów i nauczycieli. Składając wniosek, gmina nie potrzebuje wkładu własnego, a złożenie wniosku to gwarancja wypłaty. – Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści