Gmina Koronowo nalicza opłaty adiacenckie. Jak tłumaczą to władze?
Dodano: 19.10.2023 | 12:25Na zdjęciu: W tej sprawie zainterweniował ostatnio radny Piotr Mitera
Fot. archiwum IN
Gmina Koronowo nalicza opłaty adiacenkie tam, gdzie powstają nowe inwestycje drogowe. Co ciekawe nie tyczy się to tylko nieruchomości położonych bezpośrednio przy danej inwestycji, lecz także nieruchomości oddalonych od nowej drogi.
Opłata adiacencka to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków publicznych. Samorządy tłumaczą to, że poprzez np. budowę nowej drogi wzrasta wartość nieruchomości położonej przy lub w niedalekiej odległości od tej inwestycji. Istotny jest fakt, że organowi przysługuje jedynie uprawnienie do ustalenia opłaty adiacenckiej, ale nie ma on obowiązku rozstrzygać w tym przedmiocie. Gmina może odstąpić od nakładania takich opłat.
Interwencja radnego Mitery
Sprawę tę poruszył w ostatnim czasie radny Rady Miejskiej w Koronowie Piotr Mitera. Zapytał on wprost władze Koronowa, dlaczego przy okazji budowy ul. Igrzyskowej w Samociążku opłatę adiacencką nałożono na mieszkańców ul. Tymiankowej, Kminkowej, Olimpijskiej i Siatkarskiej w Samociążku. Radny pyta, czy przy okazji budowy ul. Zbożowej i budowy nawierzchni na OM Kotomierska naliczono też dodatkowe opłaty dla mieszkańców przyległych ulic.
Wszystko zgodnie z prawem
W odpowiedzi zastępca burmistrza Koronowa Piotr Kazimierski zaznacza, że nakładanie tego typu opłat umożliwia ustawa o gospodarce nieruchomościami. – Opłata adiacencka w swojej idei ma odciążyć budżet gminy i umożliwić realizację wielu inwestycji lokalnych poprzez partycypowanie właścicieli nieruchomości w części poniesionych kosztów związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej – wyjaśnia Piotr Kazimierski. – Gmina realizując zadania własne buduje infrastrukturę techniczną i w związku z tym ponosi określone koszty pokrywane ze środków publicznych. Wybudowanie drogi, która stanowi urządzenie infrastruktury technicznej, wiąże się z koniecznością poniesienia znaczących kosztów przez gminę i jednocześnie w większości przypadków wpływa na podwyższenie wartości określonych nieruchomości, stanowiąc przy tym wymierną korzyść niestety nie dla wszystkich mieszkańców, a tylko dla tych, których nieruchomości są położone w bezpośrednim zasięgu oddziaływania wybudowanej drogi. Ustawodawca przewidział możliwość ustalenia opłaty adiacenckiej dla właścicieli nieruchomości, dla których stworzono warunki do korzystania z wybudowanej drogi. Dotyczy to wszystkich właścicieli nieruchomości dla których stworzono warunki do korzystania z wybudowanej drogi, nie tylko dla właścicieli nieruchomości bezpośrednio przyległych do wybudowanej drogi, pomimo iż korzyści z jej wybudowania są zwykle dla nich największe – dodaje Piotr Kazimierski.
Opinia rzeczoznawcy
Piotr Kazimierski wyjaśnia, że przy ustaleniu wysokości opłaty bierze się pod uwagę odległość od nowej drogi. Ostatecznie ustalenie opłaty adiacenckiej następuje po uzyskaniu opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego.
Co z ul. Zbożową?
– Obecnie są przygotowywane wszczęcia postępowań w celu naliczenia opłaty adiacenckiej z tytułu wybudowania ul. Zbożowej i co się z tym wiąże, również dla mieszkańców ulic do niej przyległych (ul. Łubinowej, Makowej, Targowej, Modrakowej, Kąkolowej, Rumiankowej, Orkiszowej) – informuje zastępca burmistrza Koronowa. – Nie była naliczona opłata dla mieszkańców ulic: Żeglarskiej i Plażowej oraz Nadrzecznej i Strumykowej. Z dokumentów udostępnionych przez Wydział Inwestycji i Remontów wynika, że ulice: Żeglarska i Plażowa zostały wykonane w ramach zadania pn.: „Przebudowa ulic: Plażowej, Żeglarskiej, Kąpielowej, Wczasowej i Kajakowej w Koronowie” natomiast ulice: Nadrzeczna i Strumykowa zrealizowano w ramach zadania pn.: „Przebudowa ulic Osiedla Mieszkaniowego Kotomierska”. Mając na względzie art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych. W związku z powyższym brak było podstawy prawnej, aby dla przebudowy ww. ulic naliczać opłatę adiacencką – dodaje na zakończenie samorządowiec.
- Radni zarzucają zastój inwestycyjny w gm. Koronowo. „Tak to bywa jak zakłada się lot na księżyc, a leci się na drzewo” – przyznaje burmistrz - 27 czerwca 2025
- Zalewanie nowego placu zabaw i strefy rekreacji w Koronowie. Udrożnione zostały studzienki kanalizacyjne - 27 czerwca 2025
- Systematycznie spada liczba mieszkańców w gminie Koronowo. Dane na koniec ubiegłego roku - 26 czerwca 2025