Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gmina porzuciła plan budowy ścieżki Koronowo-Wierzchucin Królewski. Burmistrz tłumaczy dlaczego

Dodano: 31.01.2024 | 09:07

Na zdjęciu: Dokumentacja projektowa nie została ukończona

Fot. IN

Długo oczekiwana budowa ścieżki rowerowej z Koronowa do Wierzchucina Królewskiego nie dojdzie do skutku. Burmistrz Patryk Mikołajewski wyjaśnia dlaczego.

Droga wojewódzka łącząca Koronowo z Wierzchucinem Królewskim ma miano jednej z najgorszych w regionie. Dziurawe i nierówne pobocza, wyrwy na skraju jezdni, ograniczające widoczność zakręty, zwisające konary drzew – to tylko niektóre problemy. Wiadomo, że kompleksowego remontu całego odcinka w najbliższym czasie nie będzie. Pojawiło się jednak światełko w tunelu dla odcinka Koronowo-Więzowno. – Właśnie rozpoczęliśmy prace przy dokumentacji na 2-kilometrowy odcinek Koronowo-Więzowno (bez tej miejscowości) – przekazał nam w listopadzie ubiegłego roku Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. – Gmina wstępnie deklarowała przygotowanie dokumentacji dla przejścia przez miejscowości na tej trasie. Wszelkie tego typu porozumienia są zawierane bezpośrednio przez samorząd lokalny oraz Urząd Marszałkowski – dodał przedstawiciel drogowców.

Gmina „turystycznie inspirująca”?

W ostatnich latach sporo mówiło się o budowie ścieżki rowerowej na tej trasie. Wiele osób z Bieskowa, Więzowna, Salna, Byszewa, Wierzchucina Królewskiego korzysta z rowerów, jednak jazda przy tak ruchliwej drodze jest bardzo niebezpieczna. Warto także podkreślić, że koronowski samorząd promuje się hasłem „Turystycznie inspirujące”. Nieopodal wspomnianej drogi wojewódzkiej znajduje się rynna jezior byszewskich – wyjątkowe miejsce przyrodnicze – ale dotarcie tam rowerem jest bardzo mocno utrudnione.

Były obietnice

Co ciekawe w planach budżetowych Gminy Koronowo było zadanie inwestycyjne polegające na budowie ścieżki rowerowej Okole – Koronowo – Wierzchucin Królewski. Jeszcze w 2019 roku zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski zapewniał w regionalnych mediach, że ścieżka powstanie. W połowie 2019 roku miała być uzyskana decyzja ZRID, a w 2020 roku miała powstać sama ścieżka.

Sprawa legła w gruzach

Mamy 2024 rok. Ścieżka na tej trasie nie powstała. I w najbliższym czasie żadne prace nie zostaną zrealizowane. – 5 lipca 2017 roku Gmina Koronowo podpisała umowę z firmą Ikar Inżyniera Komunikacyjna Andrzej Sawoszczuk na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej ścieżki rowerowej Okole – Stary Dwór – Wierzchucin Królewski – informuje burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Jednak prace projektowe ostatecznie nie zostały zakończone. Na etapie przygotowania dokumentacji wykonawca zgłaszał problemy w zakresie współpracy z biurem projektowym działającym na zlecenie ZDW w Bydgoszczy oraz problem z uzyskaniem uzgodnień proponowanych rozwiązań od zarządców dróg: krajowej i wojewódzkiej. Wytyczne zakładały przebudowę drogi wojewódzkiej oraz wykup terenów prywatnych, których realizacja leżałaby po stronie Gminy. Szacowane koszty realizacji w roku 2017 to około 5 mln zł, co było zbyt dużym obciążeniem dla budżetu Gminy – dodaje samorządowiec.

Pieniądze mają być, ale…

– Nasze przebudowy ograniczone do istniejącego pasa drogowego mogą być uzupełniane np. przez dobudowanie dróg rowerowych – informował nas natomiast ostatnio Michał Sitarek z ZDW w Bydgoszczy. – W tej perspektywie (2021-27) wszystkie środki europejskie na ten cel Urząd Marszałkowski  będzie udostępniał bezpośrednio gminom, które będą decydowały o priorytetowych zadaniach – dodał. Czy jest szansa na to, że jednak ścieżka rowerowa na tym problematycznym odcinku powstanie? Nie do końca. – Obecnie ciężko jest dywagować nad planami dotyczącymi budowy wspomnianego odcinka ścieżki rowerowej, jeśli nie są znane koszty inwestycji i wysokość ewentualnego finansowania – odnosi się do sprawy Mikołajewski.

Zapowiedzi bez pokrycia

Przypomnijmy, że w czasie kampanii wyborczej ubiegający się o fotel burmistrza Koronowa Patryk Mikołajewski zapowiadał rozwój systemu ścieżek rowerowych na terenie Gminy Koronowo z włączeniem Koronowa do systemu Bydgoskiego Roweru Miejskiego. Rower miejski w Koronowie nie powstał. Nie wybudowano też ani metra ścieżki rowerowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
4 miesięcy temu

Kluczem w odpowiedzi jest sesja
RM na której wyraźnie wskazano na realizacje dziecięcych marzeń. Widocznie rowerek to nie mocna strona pana Mikołajewskiego?

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

No to mamy ostatnią barykadę ludzi byłej władzy którzy z uporem będą śpiewać -Znowu ktoś mnie podgląda
Lekko skrobie do drzwi
Strasznym okiem cyklopa
Radzi, gromi i drwi!
Mój jest ten kawałek podłogi
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Mój jest ten kawałek podłogi
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Meble już połamałem
Nowy ład zrobić chcę
Tynk ze ścian już zdrapałem
Zamurować czas drzwi!
Mój jest ten kawałek podłogi
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Mój jest ten kawałek podłogi
Nie mówcie mi więc, co mam robić!