Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gminny Program Rewitalizacji – znamy projekty, które otrzymają dofinansowanie

Dodano: 08.01.2018 | 12:14

Urząd miasta ogłosił wyniki naboru propozycji projektów do Gminnego Projektu Rewitalizacji.

Na zdjęciu: Na liście projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie znalazły się działania związane z reaktywacją kina Pomorzanin.

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoszcz przygotowuje się do realizacji zadań w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Ratusz ogłosił wyniki naboru projektów, które mają przyczynić się do ożywienia zdegradowanych obszarów miasta.

Gminny Program Rewitalizacji to dokument strategiczny, służący zaplanowaniu i realizacji procesu rewitalizacji. Dokonuje się w nim pogłębionej diagnozy obszaru rewitalizacji oraz planuje i koordynuje działania służące osiągnięciu wizji jego stanu po wykonaniu działań, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Utworzenie GPR stało się możliwe dzięki wejściu w życiu ustawy o rewitalizacji z 2015 roku. Pod koniec 2016 roku rada miasta przyjęła uchwałę, ustanawiająca obszar rewitalizacji, obejmujący podobszary: Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Okole i Wilczak-Jary; Stary Fordon; Zimne Wody i Czersko Polskie.

Miasto na realizację działań rewitalizacyjnych uzyskało 57 milionów złotych. Większość środków zostanie przeznaczonych na inwestycje miejskie – przebudowę ulic i nabrzeża w Starym Fordonie, remont bulwarów od mostu Bernardyńskiego do mostu Fordońskiego, rewaloryzacje placu Kościeleckich czy przebudowę płyty Starego Rynku. Pozostała pula środków w ramach GPR – około 10 milionów złotych – została przeznaczona na dofinansowanie, o które mogły ubiegać się podmioty prywatne.

Jak informuje ratusz, łącznie złożono 89 wniosków – 44 dotyczą projektów inwestycyjnych, a 45 – społecznych. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 800 tysięcy złotych.

Na liście podstawowej, obejmującej projekty inwestycyjne służące działalności publicznej, znalazło się 15 wniosków różnych podmiotów. Wśród nich znalazły się następujące zamierzenia:

  • Fundacja 12 Kamienica chce wyremontować budynki na Wenecji Bydgoskiej i zaadaptować je na Centrum Rozwoju Małego Dziecka oraz Centrum Przemysłów Kreatywnych; z inicjatywami powiązane są też projekty spółki Nad Starym Kanałem (Bydgoska Przestrzeń Integracji i Animacji Społecznej) i Browaru Wyspa Młyńska (działalność związana z ożywieniem tradycji przemysłowej-browarnictwa) – wszystkie mają powstać w ramach zadania BOSKA WENECJA.
  • Moderator Inwestycje zamierza przeprowadzić prace w dawnym kinie Pomorzanin. Deweloper złożył też 12 wniosków o środki na działania społeczne, które odbywałby się w obiekcie na ulicy Gdańskiej. Celem projektu inwestycyjnego jest wprowadzenie funkcji widowiskowej, wystawienniczej i konferencyjnej.
  • WSG stara się o dofinansowanie na zadanie „Rozwój infrastruktury Muzeum Fotografii wraz z utworzeniem Izby Pamięci Osiedla Okole”, a także na rozbudowę budynku przy ul. Garbary 2 (rozwój Centrum Usług Społecznych), remont budynku przy ul. Naruszewicza (na potrzeby działalności Centrum Integracji OKOLICA 3.0) a także remont budynku przy ul. Dworcowej 65A (w celu utworzenia Centrum Przemysłów Kreatywnych).
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w ramach GPR chce rozbudować budynek przy ul. Terasy 2. Ma tam powstać kawiarenka z salą spotkań.
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BONTON ubiega się o środki na wyposażenie sceny w rewitalizowanym budynku teatru w budynku przy ul. Wrocławskiej.
  • Fundacja na rzecz UKW planuje adaptacje dawnej synagogi w Starym Fordonie na potrzeby centrum kultury. Obiekt wymaga wyposażenia wnętrza, lecz dzięki aktywności lokalnych społeczników regularnie odbywają się tam wydarzenia kulturalne.
  • Mózg Foundation zamierza dokonać renowacji klubu Mózg. Działania mają być powiązane z rewitalizacją kina Pomorzanin.
  • UKW złożył wniosek o środki na przebudowę 2 budynków na cele dydaktyczno-kulturalne oraz zagospodarowanie przestrzeni Ogrodu Botanicznego.
  • Stowarzyszenie Mieszkańców Augusta Cieszkowskiego zamierza wpisać się w zakończoną niedawno przebudowę ulicy – ich projekt zakłada rekonstrukcje przedogrodów, restaurację wejść i bram, zainstalowanie monitoringu i oznakowanie przestrzenne.

Na liście rezerwowej znalazły się takie projekty jak: stworzenie Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości na Dworcowej 19, stworzenie przestrzeni rekreacyjnej przy nowym kampusie Akademii Muzycznej przy ul. Chodkiewicza oraz zadaszenie kortu tenisowego  przy ul. Nakielskiej 70.

O fundusze na działania rewitalizacyjne ubiegają się też projekty mieszkaniowe. Na liście podstawowej znalazły się:

  • Wymiana systemów ogrzewania w 21 budynkach należących do Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
  • Termomodernizacja 11 budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani
  • Stworzenie centrum integracyjno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży „Gdańska 67”
  • Realizacja centrum usług dla osób wykluczonych społecznie na ul. Chrobrego 19
  • Organizacja społecznego punktu napraw sąsiedzkich i rewitalizacja podwórka – Sienkiewicza 29
  • Ocieplenie ścian i wykonanie wielkoformatowego muralu, remont dachu i adaptacja podwórka – Śląska 24.

Na liście rezerwowej znalazły się inwestycje wspólnot mieszkaniowych – Chrobrego 5, Nakielska 15, Sowińskiego 12, 20 stycznia 1920 r. 22, Gdańska 89, Dworcowa 79, Sienkiewicza 32, Unii Lubelskiej 5, Grunwaldzka 53 i Świętej Trójcy 12.

Wnioskodawcy projektów inwestycyjnych mają potwierdzić przyjęcie warunków wsparcia do 12 stycznia. Większość z nich jest powiązana z osobnymi projektami społecznymi, które przedstawimy w osobnym tekście.

Błażej Bembnista