Bydgoszcz
-5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H -4 • L -7
-13C
Nd
-13C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaGrupa radnych chce likwidacji alei Lecha Kaczyńskiego. PiS: „Prezydent zasługuje na każdą ulicę”
Planu 6-letniego na Kaczynskiego_SG (11)
28.12.2017 | 09:40

Grupa radnych chce likwidacji alei Lecha Kaczyńskiego. PiS: „Prezydent zasługuje na każdą ulicę”

Projekty uchwał zostały wprowadzone na czwartkową sesję rady miasta.

Na zdjęciu: Ulica Planu 6-letniego jest jedną z ulic zdekomunizowanych na mocy zarządzenia wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Fot. Stanisław Gazda

Grupa radnych koalicji PO – SLD złożyła w środę dwa projekty uchwał zmieniających nazwy ulic na Kapuściskach. Chcą przywrócenia nazw Planu 6-letniego oraz Przodowników Pracy w miejsce patronów wskazanych przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza – Lecha Kaczyńskiego oraz Bernarda Śliwińskiego.

Projekty zostały oficjalnie zgłoszone na początku czwartkowej, budżetowej sesji rady miasta przez radnego PO Jakuba Mikołajczaka. W efekcie wywiązała się kilkunastominutowa dyskusja, w trakcie której starły się przede wszystkim poglądy na temat nadania jednej z ulic imienia zmarłego tragicznie w Smoleńsku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Prezydent zasługuje w mojej opinii na nazwę każdej z ulic. I mówię to specjalnie głosem spokojnym – przekonywał szef klubu radnych PiS Mirosław Jamroży. – Chcemy zmienić nazwy, bo posłowie państwa partii chcą odebrać samorządowi taką możliwość – ripostowała Monika Matowska (PO).

Projekty obu uchwał zostały głosami radnych koalicji (18 „za”, 12 „przeciw”) wprowadzone do porządku obrad.

Nazwy trzynastu ulic na terenie miasta zmienił kilkanaście dni temu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Wcześniej przez ponad rok – mimo obowiązującej ustawy dekomunizacyjnej – nie zrobiła tego rada miasta.

Do tematu wrócimy.


Powiązane treści