Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
-3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleGrupa SPEED podsumowuje 2020 rok. Jej policjanci nałożyli prawie 40 tysięcy mandatów – głównie za prędkość
13.01.2021 | 17:58

Grupa SPEED podsumowuje 2020 rok. Jej policjanci nałożyli prawie 40 tysięcy mandatów – głównie za prędkość

Na zdjęciu: Policjanci grupy SPEED patrolują kujawsko-pomorskie drogi m.in. nieoznakowanymi bmw.

Fot. KWP Bydgoszcz

Policjanci z kujawsko-pomorskiej grupy SPEED, zajmującej się przeciwdziałaniem łamaniu przepisów drogowych, podsumowali 2020 roku. Jak wynika z ich danych, przez ostatnie 12 miesięcy skontrolowali ponad 40 tysięcy pojazdów i ujawnili aż 45 tysięcy wykroczeń. Większość z nich to przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Grupy SPEED powstały, zgodnie z poleceniem zastępcy Komendanta Głównego Policji nadzorującego pion prewencji, we wszystkich komendach wojewódzkich policji. Ich celem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zespół SPEED funkcjonuje od dnia 19 lipca 2019 roku – w jego skład wchodzi trzech policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, po jednym policjancie z Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy oraz 28 policjantów z komend miejskich i powiatowych z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.

Głównym zadaniem grupy SPEED jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach i eliminowanie z ruchu kierowców rażąco naruszających przepisy. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury, dlatego nie ustają w walce z „piratami drogowymi” – podkreśla kom. Tomasz Wesołowski. Jak pokazują statystyki, w 2020 roku policjanci grupy SPEED z Kujaw i Pomorza skontrolowali 41 438 pojazdów, w tym 97 motocyklistów. Ujawniono aż 45 602 wykroczeń drogowych, z czego zdecydowana większość (31 204) to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących. Ponadto, złapano także sprawców 166 przestępstw w ruchu drogowym – głównie kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości i niestosujących się do sądowych zakazów kierowania pojazdami.


CZYTAJ TAKŻE: Trasa Bydgoszcz – Toruń przestanie być drogą śmierci? Minister obiecuje: przetarg na S10 jeszcze w tym kwartale


Mundurowi ze specgrupy nałożyli 37 911 mandatów karnych, z czego aż 27 275 za przekroczenie prędkości; skierowali też 528 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe. Nie obyło się też bez zatrzymań praw jazdy – taka kara spotkała 1300 kierowców, z czego ponad 1200 „prawko” zabrano za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym. W trakcie 2020 roku funkcjonariusze zatrzymali także 1295 dowodów rejestracyjnych.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń – przypomina kom. Wesołowski.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści