Hala targowa wraca do życia. Nowy operator stawia na handel, kulturę i gastronomię [WIZUALIZACJE]
Dodano: 23.09.2020 | 12:16Na zdjęciu: Koncepcja zagospodarowania wnętrz hali.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Firma Net2b została operatorem hali targowej na Starym Mieście. Spółka inwestuje w pomysł, prezentowany tej wiosny przez Patryka Maćkowiaka – koncepcja zakłada utworzenie w zabytkowym obiekcie przy Magdzińskiego nie tylko gastronomii, ale też targu, punktów handlowo-usługowych, browaru rzemieślniczego czy strefy kulturalnej z kinem letnim.
Przetarg na dzierżawę gmachu, odkupionego przez urząd miasta od Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców w 2016 roku został ogłoszony w styczniu. Początkowo otwarcie ofert miało nastąpić w czerwcu, ale z uwagi na stan epidemii ratusz wydłużył termin postępowania do końca sierpnia. Jak podkreślił Michał Sztybel (zastępca prezydenta Bydgoszczy i przewodniczący komisji konkursowej) o halę targową pytało wiele podmiotów z całej Polski. – Ostatecznie tylko jedna oferta spełniała wszystkie kryteria. Myślę, że kluczowym czynnikiem była kwestia nakładów do poniesienia. Sięgają one milionów złotych – powiedział zastępca prezydenta. Dodał też, że zwycięski oferent zaoferował nieco większą stawkę czynszu niż minimalną oczekiwaną przez miasto (czyli 20 złotych za mkw.).
Przedstawicielka Net2b – Anna Żakowska-Pindel – ma nadzieję, że projekt adaptacji hali targowej przyniesie miastu dużo korzyści i będzie podobał się bydgoszczanom oraz turystom. – Przewidujemy umieszczenie w hali nowoczesnej gastronomii, miejsc eventowych, będzie też mediateka – powiedziała Żakowska-Pindel. Do dyspozycji klientów oddane zostaną trzy poziomy – strefa podziemna, parterowa i antresola. Na tej ostatniej znajdzie się kawiarnia, miejsce do nauki wyposażone w elementy multimedialne oraz centrum szkoleniowe oferujące kursy gotowania czy cukiernictwa.
– Wchodząc z ulicy Magdzińskiego do hali targowej wejdziemy do otwartej i wspólnej przestrzeni konsumpcyjnej dla 10 różnych tematycznie kuchni. Cocktail bar ma być najwyższym regałem barowym w Polsce i jednocześnie kameralną sceną dla muzyków. W całym obiekcie przewidziano cztery strefy eventowe: dwie na kondygnacji 0 i po jednej na -1 i +1 – informuje urząd miasta.
Ponadto, projekt nowego operatora zakłada stworzenie takich punktów usługowych, jak barber shop czy piekarni. W budynku przy Magdzińskiego mają odbywać się też różne wydarzenia, takie jak koncerty czy przedstawienia. – Stanowiska handlowe umieścimy w piwnicy hali, natomiast targowe – na poziomie zero i w strefie przechodniej – przekonywała przedstawicielka Net2b. Projekt wnętrza hali ma w swoich detalach nawiązywać do historii miasta i regionu – w centralnym miejscu kondygnacji podziemnej znajdzie się historyczny dziedziniec, w którym będzie można głębiej przyjrzeć się historii obiektu oraz miasta. W tym miejscu utworzony zostanie również browar rzemieślniczy – urzędnicy podkreślają, że będzie to jedna niepowtarzalnych atrakcji hali.
Zobacz również:
Ujawnił się chętny na dzierżawę hali targowej
Dzierżawca obiektu chce też wykorzystać przestrzeń na zewnątrz hali, znajdującą się od ulicy Podwale. – Przewidujemy tam część rozrywkowo-kulturalną – stwierdziła Żakowska-Pindel. Według koncepcji, w tym miejscu ma powstać kino letnie z piaszczystą plażą i leżakami. – Nie zabraknie też sceny, na której odbywać się będą koncerty i inne wydarzenia „pod chmurką” – uzupełnia ratusz.
Warto dodać, że spółka Net2b jest inwestorem pomysłu, który w kwietniu tego roku – za pośrednictwem mediów społecznościowych – promował Patryk Maćkowiak. To przedsiębiorca działający w branży gastronomicznej na terenie całej Polski, który w Bydgoszczy prowadzi Lumi Shot Bar. – Podzielamy poglądy pana Maćkowiaka na zagospodarowanie tego obiektu. On wraz z żoną stworzyli zarys tego, co ma powstać w hali i wspólnie z Net2b będą to realizować – wyjaśniła przedstawicielka firmy.
Przekazanie hali jej operatorowi ma nastąpić do końca tego roku. Potem firma Net2B będzie miała półtora roku na jej adaptację i uruchomienie. – Mamy już koncepcję. Musimy wykonać projekt budowlany, uzyskać wszystkie pozwolenia. Gdy będziemy je mieli, zaczniemy remont inwestorski – powiedziała Żakowska-Pindel.
Pomysł na adaptację hali chwalili przedstawiciele komisji konkursowej i bydgoskiej rady estetyki. – Hala wraca do swojej dawnej świetności – powraca do nas kolejny fragment Starego Miasta. Prezentowane na wizualizacjach funkcje spełniają nasze oczekiwania. Prezentacja zadowoliła nas w stu procentach – komentował prof. Dariusz Markowski. – Ten projekt nie będzie konkurencją dla biznesów, znajdujących się w centrum, ale będzie ich wzbogaceniem. 40% powierzchni targowej będzie dodatkowym magnesem dla Starego Miasta. Rozbudowa obiektu o antresolę sprawi, że w hali powstanie też centrum kulturalne i miejsce dla koncertów, którego obecnie bardzo brakuje – podkreślał Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.
– Przywracamy hali jej charakter funkcjonalny i właściwą ekspozycję. To kolejny po Młynach Rothera obiekt zabytkowy, który ożyje
– wyraził nadzieję miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak.
- Opiekunka osób starszych zatrzymana. Odpowie za kradzież biżuterii - 7 listopada 2024
- Politechnika Bydgoska otworzyła nowe laboratorium genetyki i biologii molekularnej [ZDJĘCIA] - 7 listopada 2024
- Ikar Fordonu 2024. Wyróżniono znaną bydgoską harcerkę [ZDJĘCIA] - 6 listopada 2024