Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
45% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 12 • L 7
1C
Nd
4C
Pon
3C
Wt
6C
Sr
6C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportHanna Bakuniak z kolejnym sukcesem! Bydgoszczanka przepłynęła kanał Catalina
Hanna Bakuniak Bydgoszcz
29.08.2018 | 00:53

Hanna Bakuniak z kolejnym sukcesem! Bydgoszczanka przepłynęła kanał Catalina

22-latka stała się pierwszą Polką, która pokonała akwen z wyspy na ląd.

Na zdjęciu: Hanna Bakuniak pokonała 35-kilometrowy kanał Catalina w czasie niespełna 10,5 godziny.

Fot. archiwum prywatne

Dziesięć godzin, dziewiętnaście minut i piętnaście sekund – tyle potrzebowała Hanna Bakuniak, rekordzistka świata na dystansie kilometra w zimowym pływaniu, aby pokonać kanał Catalina na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Samotny pojedynek 22-letniej bydgoszczanki z 35-kilometrową trasą był częścią projektu Polska Przeprawa Stulecia, który jest sportowym hołdem z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości. Bakuniak przepłynęła szlak wiodący z wyspy Catalina do Rancho Palos Verdes w hrabstwie Los Angeles w stanie Kalifornia, stając się tym samym pierwszą Polką, która tego dokonała. Swoją próbę rozpoczęła w poniedziałek wieczorem miejscowego czasu (różnica dziewięciu godzin w stosunku do czasu polskiego), a zakończyła, wychodząc na ląd we wtorek rano (po godzinie 17:00 naszego czasu).

Wyczyn 22-latki ze Szwederowa był ostatnim akcentem przeprawy. Wcześniej z kanałem Catalina zmierzyła się jej o dwa lata młodsza koleżanka, również specjalistka od długich dystansów i pływania zimowego – Aleksandra Bednarek. Łodzianka pokonała jednak kanał w przeciwnym kierunku – z lądu na wyspę. Potrzebowała do tego nieco ponad dwunastu godzin. Polską Przeprawę Stulecia otworzył z kolei Bogusław Ogrodnik, który pokonał wpław jezioro Tahoe na pograniczu stanów Nevada oraz Kalifornia.

Rywalizacja pływacka była połączona z akcją charytatywną na rzecz Ignacego Pianki, 8-latka z autyzmem, który zmaga się z wadą serca oraz wzroku, a także nowotworem mózgu. Więcej informacji na temat wsparcia dla chłopca można uzyskać pod adresem www.ignacowo.pl.

MetropoliaBydgoska.PL była patronem medialnym przedsięwzięcia.


Powiązane treści