Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoBiznesHARTING rozbudował zakład w Osielsku. W planach dalszy rozwój [ZDJĘCIA]
29.01.2024 | 12:53

HARTING rozbudował zakład w Osielsku. W planach dalszy rozwój [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: mat. prasowe

Firma HARTING rozbudowała swój zakład produkcyjny w Osielsku. Producent złącz i wiązek elektrycznych dla rynku kolejowego funkcjonuje w podbydgoskiej miejscowości od pięciu lat. Jego lokalizacja jest nieprzypadkowa – jednym z najważniejszych klientów przedsiębiorstwa HARTING jest Pesa.

Powstała w 1945 roku niemiecka firma HARTING jest potentatem w produkcji wielu rozwiązań dla przemysłu – od ładowarek do samochodów elektrycznych, przez systemy magnetyczne po złącza elektryczne. Od 2007 roku HARTING funkcjonuje na terenie Polski – główną siedzibą oddziału jest Wrocław, lecz wraz z początkiem 2019 roku otwarto zakład produkcyjny w Osielsku. Po zaledwie kilku latach produkcja w zakładzie wzrosła – konieczna była zatem jego rozbudowa.

Widzimy, że to miejsce i ten zespół zdobył uznanie w oczach właścicieli firmy, czyli rodziny HARTING. Zdecydowali oni o następnym kroku, czyli powiększenie zaplecza produkcyjnego i przeniesienia inżynieringu na wyższy poziomu. Iskrą, która zapaliła nową inwestycję był projekt współpracy z firmą Stadler w ramach produkcji tramwaju nowej generacji Tina, do którego będziemy tutaj produkować wiązki kablowe do połączeń międzywagonowych – powiedział MetropoliaBydgoska.PL Mariusz Matejczyk, dyrektor zarządzający HARTING Polska.

W środę, 24 stycznia, przy udziale przedstawicieli centrali firmy oraz kontrahentów nastąpiło otwarcie nowej części zakładu położonego przy ulicy Koperkowej. Jak wyjaśnia Daniel Żuchowski, kierownik zakładu HARTING w Osielsku, w dodatkowej przestrzeni powstają rozwiązania kablowe i rozwiązania do central elektrycznych. – To milowy krok dla naszego przedsiębiorstwa. Jest on zgodny z naszą strategią, która w ciągu pięciu lat przewiduje dalszą ekspansję na rynku wiązek i central elektrycznych w Polsce – mówi nam Żukowski. Docelowo oddział w Osielsku ma wykonywać projekty kolejowe dla rynku niemieckiego.


CZYTAJ TAKŻE: Pierwsze takie wydarzenie w Bydgoszczy. 80 firm z branży kolejowej spotkało się w BCTW


Żuchowski przyznaje, że lokalizacja zakładu w rejonie Bydgoszczy nie była przypadkowa. – Jest ona stricte związana z jednym z największych producentów taboru kolejowego, czyli Pesą. Chcieliśmy być blisko naszego klienta – zaznacza. Obecnie zakład w Osielsku zatrudnia 32 osoby, ale wraz z rozwojem firmy planowany jest wzrost zatrudnienia.

Jesteśmy zadowoleni z tego zespołu, centrala firmy darzy go zaufaniem. W Osielsku planujemy kolejne inwestycje, m.in. stworzenie zespołu R&D (badawczo-rozwojowego) na skalę globalną. Będzie to grupa inżynierów pracujących tutaj, ale będąca do dyspozycji rynku globalnego. To wielki zaszczyt dla tego zespołu – dodaje Matejczyk.