Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Historyczny dzień dla UTP. Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek dydaktyczny [ZDJĘCIA]

Dodano: 22.01.2021 | 16:57

Na zdjęciu: Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w piątek, 22 stycznia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Data 22 stycznia 2021 roku zapisze się w historii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Tego dnia wmurowano bowiem kamień węgielny pod nowy budynek dydaktyczny uczelni. To kolejna inwestycja UTP w fordońskim kampusie, a w przygotowaniu jest kolejna – Akademickie Centrum Sportu.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się w piątek, 22 stycznia w samo południe. Rektor UTP prof. Marek Adamski zaprosił na nią prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, a także przedstawicieli rady miasta, uczelni oraz wykonawcy inwestycji – firmy Budimex. Podczas przemówienia rektor podkreślał, że budowa nowego obiektu jest ważnym elementem jubileuszu 70-lecia powstania uczelni.

Ten budynek jest jedną z kluczowych inwestycji UTP – podkreślił profesor, dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do rozpoczęcia jego budowy. – Dalsze plany naszego uniwersytetu to przede wszystkim rozwój fordońskiego kampusu i realizacja wieloletniej strategii konsolidacji uczelni w tym miejscu – podkreślił Adamski. Prezydent Rafał Bruski zauważył, że wmurowanie kamienia węgielnego to ważny dzień nie tylko dla UTP, ale też dla całej Bydgoszczy i regionu.

Cieszę się, że uczelnia – tak ważna dla naszego miasta – tak się rozwija. Niech w tym miejscu wychowane zostaną nowe talenty, które dostarczą sukcesów dla dobra nas wszystkich – zauważył prezydent. – UTP ma wyjątkowy potencjał. Ta inwestycja to duży krok w kierunku skupienia w Fordonie wszystkich funkcji dydaktyczno-naukowych uczelni – podkreślał natomiast wicemarszałek Ostrowski.

Budowa nowego obiektu na terenie kampusu bydgoskiego UTP ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Obiekt, budowany na planie litery C, powstaje za Auditorium Novum, z którym zostanie skomunikowany łącznikiem. Nowy obiekt będzie składał się z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 4600 mkw. W budynku jednocześnie będzie mogło przebywać do 1000 osób. Wewnątrz modułowego obiektu znajdzie się m.in. sala wykładowa z audytorium na 600 miejsc, którą, dzięki mobilnym kurtynom akustycznym, będzie można podzielić na dwie lub cztery części. Poza zajęciami dydaktycznymi będą się w niej mogły odbywać wydarzenia kulturalne.

Historyczny dzień dla UTP. Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek dydaktyczny [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

UTP planuje budowę hali sportowej

Oprócz auli, w nowym obiekcie powstaną także sale dydaktyczne, laboratoryjne, zaplecze administracyjne i techniczne. Będą one służyć studentom z wielu wydziałów – władze UTP planują przenieść do nich znaczną część zajęć. Nowoczesny charakter budynku podkreśli elewacja ze szkła i płyt betonowych. Projekt architektoniczny wykonał wykładowca uczelni – inż. Piotr Obracaj.

Koszt inwestycji to prawie 47 milionów złotych. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 33 milionów złotych oraz dotacji celowej samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, który przekazał uczelni 9 milionów złotych. Sam koszt robót budowlanych to niespełna 40 milionów złotych. Oddanie obiektu do użytku planowane jest we wrześniu 2023 roku.

Powstający przy Auditorium Novum gmach to niejedyny nowy obiekt, który w najbliższych latach pojawi się w kampusie UTP. Pod koniec ubiegłego roku bydgoska uczelnia ogłosiła przetarg na projekt i realizację Akademickiego Centrum Sportu. Nowy element miasteczka uniwersyteckiego w Fordonie ma powstać na działce przy ulicy Kaliskiego, nieopodal siedziby Wydziału Inżynierii Mechanicznej. – Myślę, że nasze działania wpisują się w działania miasta dotyczące rewitalizacji i modernizacji Fordonu – nie ukrywał rektor Adamski.