Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

I Bydgoskie Uczniowskie Spotkania Humanistyczne „BUSH 2018” i Festiwal Kultur [ZDJĘCIA]

Dodano: 30.05.2018 | 19:32

Na zdjęciu: To była wystawa prezentująca najbardziej charakterystyczne osiągnięcia, wyroby kultury, dzieła i postaci różnych cywilizacji z całego świata.

Fot. Stanisław Gazda

W godzinach od 10.00 – 12.30 na terenie przy Wyższej Szkole Bankowej miał miejsce Festiwal Kultur.

To była wystawa prezentująca najbardziej charakterystyczne osiągnięcia, wyroby kultury, dzieła i postaci różnych cywilizacji z całego świata. Każda szkoła biorąca udział w akcji  losowała wcześniej jedną z kultur i przygotowała na Festiwal swoje stanowisko. Reprezentowane były takie kultury jak: afrykańska, amerykańska, arabska, bizantyjska, brytyjska, buddyjska, celtycka, chińska, francuska, germańska, grecka, helleńska, hinduistyczna, hiszpańska, Indian Ameryki, japońska, latynoamerykańska, meksykańska, mezoamerykańska, perska, rdzennych ludów podbiegunowych, rdzennych mieszkańców Australii i Oceanii, rosyjska, rzymska, skandynawska, słowiańska, sumeryjska, turecka, włoska, żydowska.

Festiwal był częścią I Bydgoskich Uczniowskich Spotkań Humanistycznych. Celem projektu było kształtowanie postaw humanistycznych i szerzenie wartości związanych z tolerancją i otwartością na innych.

Bydgoskie Uczniowskie Spotkania Humanistyczne to część projektu „Bydgoszcz Otwarta i Tolerancyjna”, w który zaangażowane są bydgoskie placówki oświatowe. W środę 30 maja młodzież podsumowała projekt podczas Gali BUSH 2018, którego celem jest kształtowanie postaw humanistycznych, promocja najzdolniejszych młodych bydgoskich humanistów, a także szerzenie wartości związanych z tolerancją i otwartości.

Bydgoski Projekt Miejski „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” jest realizowany od roku 2017. Zakończony zostanie z czerwcu 2018. Głównym jego celem jest aktywne działanie bydgoskich szkół, które promują postawę tolerancji i otwartości na ludzi, bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny. Program obejmuje liczne przedsięwzięcia, m. in. akcje takie jak:
– „Mapa Tolerancji II” – stworzenie fizycznej mapy Bydgoszczy, na której zaznaczone zostaną obiekty, charakteryzujące się wysokim stopniem tolerancji i otwartości na różnorodność. Osobne kolory odpowiadać będą poszczególnym typom tolerancji (np. wobec ras, płci, stopnia niepełnosprawności). Do tego wirtualny album ze zdjęciami i krótkimi notkami biograficznymi uczniów, którzy mają jedną cechę wyróżniającą ich spośród wszystkich innych.
– „Zegar Nie – tolerancji” – symboliczne urządzenie, z minutami odliczanymi do północy. Północ oznacza taki stopień nietolerancji w Bydgoszczy, w którym życie obywateli (bez względu na pochodzenie, poglądy itp.) przestaje być bezpieczne i komfortowe. Wpływ na przesuwanie wskazówek zegara mają poszczególne wydarzenia miejskie (decyzje urzędników, incydenty, atmosfera społeczna).

Wśród akcji związanych z projektem „Szkołą Otwarta i Tolerancyjna” są także: Bydgoski Hayde Park, Rada Yedi i Tolerancyjna Lista Przebojów. W ramach projektu odbyły się także konkursy, gry miejskie, m. in. Tolerancja Oczami Dziecka, Gramy w Zielone, Renesans Naszych Czasów czy Tropiciele.