Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Idź na spacer dźwiękowy po Bydgoszczy. Zbliża się festiwal Poszerzenie Pola Dźwięku.

Dodano: 16.11.2022 | 10:00

Na zdjęciu: W bibliotece odbędzie sie festiwal Poszerzenie Pola Dźwięku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Po pandemicznej przerwie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna powraca z cyklem poświęconym relacjom, jakie zachodzą pomiędzy muzyką (i dźwiękiem w ogóle) a innymi dyscyplinami twórczymi. Tegoroczna edycja festiwalu Poszerzenie Pola Dźwięku skupia się szczególnie na na uważności słuchania. Pochyla się nad samą naturą dźwięku, a także na literackich, filmowych, teatralnych i społecznych kontekstach muzyki.

Festiwal to listopadowy tydzień (21-26 listopada) wyjątkowych spotkań autorskich ze znakomitymi artystami, warsztatów muzycznych, prezentacji nietuzinkowych prac badających audiosferę, spektaklu teatralnego, gdzie muzyka pełni rolę narracyjną, realizacji filmowych uwydatniających aspekt dźwiękowy w otaczającym nas świecie. Poszerzenie Pola Dźwięku poświęca sporo uwagi twórczości związanej z field recordingiem (nagrania terenowe), stąd obecność artystów zajmujących się tworzeniem map dźwiękowych, rejestrujących brzmienie natury tu i teraz, a także poszukującym swoistej melodii i głosu otoczenia.

Dlatego też jednym z istotnych punktów programu będzie spacer dźwiękowy po Bydgoszczy z Marcinem Dymiterem, który odpowiednio wcześniej przygotowuje specjalną trasę wędrówki, aby pokazać uczestnikom, jak brzmi miasto. Z kolei warsztaty muzyczne przygotowane przez Mikołaja Trzaskę będą doskonałą okazją do poszerzenia swoich umiejętności, rozpoznania różnych ścieżek improwizacji muzycznej.

Porozmawiamy również z Mikołajem Trzaską o jego autobiografii pt. „Wrzeszcz!”. Filip Szałasek i Piotr Dąbrowski  podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniami w realizacjach nagrań terenowych. Festiwal zamknie spektakl „Ta, która niesie” Ilony Gumowskiej i Karoliny Kroczak z muzyką Marcina Karnowskiego opowiadający o kobiecej percepcji, która pozwala na wielość, czule przyjmuje, zabiera i niesie, a kiedy trzeba trwa i czeka.

Na Poszerzeniu Pola Dźwięku nie zabraknie akcentów bydgoskich w postaci krótkometrażowych filmów „Iskrą tylko” (Gumowska/Karnowski) oraz „Ewolucja brzmienia fortepianu” (Jakub Szymczak), które zostaną pokazane jako zapowiedź wydarzeń festiwalu. Filmową opowieść o niesamowitej sile poetyckiej drzemiącej w dźwięku ukaże John Grzinich w swoim obrazie zatytułowanym „Curonia”.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu Poszerzenie Pola Dźwięku są bezpłatne i odbywać się będą na Strychu w Bibliotece Głównej. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej książnicy: biblioteka.bydgoszcz.pl

Poszerzenie Pola Dźwieku – program festiwalu

21 listopada, godz. 18:00

Jakub Szymczak – „Ewolucja brzmienia fortepianu”,

Gumowska/Karnowski – „Iskrą tylko”.

Projekcja filmów krótkometrażowych

22 listopada, godz. 18:00

John Grzinich – „Curonia”. Projekcja filmu. Audiowizualna impresja o audiosferze,

Marcin Dymiter – spacer dźwiękowy po Bydgoszczy. Warsztaty z field recordingu.

23 listopada, godz. 18:00

Marcin Dymiter – spotkanie autorskie wokół książki „Notatki z terenu”,

Emiter – koncert na Strychu.

24 listopada, godz. 18:00

Filip Szałasek – spotkanie autorskie wokół książki „Nagrania terenowe”,

Piotr Dąbrowski – Mapy dźwiękowe, nagrania terenowe. Spotkanie autorskie wraz z prezentacją.

25 listopada, godz. 18:00

Mikołaj Trzaska – spotkanie autorskie wokół książki „Wrzeszcz!”,

Mikołaj Trzaska – warsztaty muzyczne, uważność słuchania, radość (współ)grania

26 listopada, godz. 18:00

Ilona Gumowska, Karolina Kroczak, Emilia Biskupik – „Ta, która niesie” spektakl teatru tańca. Spotkanie ruchu i dźwięku. Opowieść o kobiecych strategiach przetrwania.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu Poszerzenie Pola Dźwięku są bezpłatne i odbywać się będą na Strychu w Bibliotece Głównej (Stary Rynek 24, II piętro).

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments