Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W poniedziałek II Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku. W planie – prezentacja parku przemysłowego Emilianowo

Dodano: 06.10.2022 | 09:06

Na zdjęciu: II Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku odbędzie się 10 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Fot. mat. prasowe

Stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak po raz drugi zaprasza na Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku, które odbędzie się 10 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Podczas konferencji zaprezentowana zostanie koncepcja parku przemysłowego Emilianowo, który ma powstać w oparciu o planowany terminal intermodalny.

Jak podkreślają organizatorzy, forum będzie okazją, aby porozmawiać o przyszłości logistyki w zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej oraz roli w niej Bydgoskiego Węzła Logistycznego. Swoją obecność potwierdzili przedstawiciele portów morskich w Gdyni i Koprze nad Adriatykiem.


CZYTAJ TAKŻE: Z okazji stulecia portu w Gdyni mówiono o terminalu w Emilianowie. Podbydgoski „suchy port” to szansa na rozwój


Unia Europejska znajduje się obecnie na etapie finalizacji przeglądu pierwszej dekady funkcjonowania sieci TEN-T, która obowiązuje od 2013 roku i ustala główne korytarze transportowe w Europie. Niedawno zawarto porozumienie z Ukrainą w sprawie włączenia w przyszłości tego kraju do TEN-T, natomiast od wielu lat takie porozumienie obowiązuje też z Turcją – informuje Nowy Bursztynowy Szlak. Przedstawiciele stowarzyszenia dodają, że przez 10 lat zmieniła się także sytuacja związana z logistyką w województwie kujawsko-pomorskim.

Od kilku lat wdrażana jest koncepcja budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo, dzięki któremu Bydgoszcz ma szansę się stać jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Europie. W dokumentach Unii Europejskiej Bydgoszcz zalicza się do najważniejszych węzłów w Europie, ale uznawana jest jako węzeł sieci kompleksowej (z planem wdrażania do 2050 roku), Bydgoszcz ma jednak ambicje bycia węzłem sieci bazowej (z planem wdrożenia do 2030 roku), które może zrealizować budowa planowanego terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo – podkreśla organizacja.

Jak informowaliśmy, w tym roku Nowy Bursztynowy Szlak – wsparty przez szereg samorządów – skierował petycję do Parlamentu Europejskiego o uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej. Dyskusja poświęcona tym staraniom będzie jednym z elementów październikowego Forum. Swój udział w panelu zapowiedzieli już europoseł Kosma Złotowski (członek komisji transportu i turystyki oraz komisji petycji PE) oraz wicedyrektor w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Siwiński. Omówią oni aspekty rewizji sieci TEN-T oraz przyszłości Bydgoskiego Węzła Logistycznego w kontekście działań podejmowanych na szczeblu Rady Unii Europejskiej przez polski rząd.

O przyszłości korytarza Bałtyk-Adriatyk będziemy dyskutować z przedstawicielami portu morskiego w Gdyni oraz przedstawicielem portu morskiego w Koprze nad Morzem Adriatyckim, który posiada potencjał również dla przeładunków w wymianie handlowej z Chinami – dodaje stowarzyszenie. Istotnym elementem Forum będzie prezentacja – po raz pierwszy na publicznym forum – koncepcji utworzenia Parku Przemysłowego Emilianowo, który objąłby tereny trzech gmin: Nowej Wsi Wielkiej, Bydgoszczy i Solca Kujawskiego. Dokona jej prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera. Prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszczy-Emilianowo Paweł Bukowski przedstawi natomiast informacje o postępie inwestycyjnym dotyczącym budowy terminalu.

Wartym uwagi elementem drugiego Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku będzie przedstawienie koncepcji węzła drogi ekspresowej S10 w Emilianowie i jego wykorzystanie w ramach terminalu (obecność zapowiedział dyrektor oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Sebastian Borowiak), prezentacja infrastruktury towarzyszącej terminalowi (dokona jej Mirosław Pankowski, wiceprezes Nowego Bursztynowego Szlaku) oraz prezentacja Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego o rynku magazynowym w Bydgoszczy.

Pełen program konferencji, jak i szczegóły dotyczące zapisów, znajdują się na stronie: bursztynowyszlak.eu – warto dodać, że patronat honorowy nad Forum objęli: Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ Z I FORUM BURSZTYNOWEGO SZLAKU

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments