Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ile wynosi stopa bezrobocia w Bydgoszczy? Znamy najnowsze dane

Dodano: 29.01.2019 | 18:41

Na zdjęciu: PESA to jeden z największych bydgoskich pracodawców.

Fot. SG

Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy przedstawił najnowsze – bardzo optymistyczne – dane dotyczące stopy bezrobocia.

Jak informuje PUP, pod koniec grudnia 2018 roku wskaźnik bezrobocia w Bydgoszczy wyniósł po raz kolejny jedynie 3,6% – o 0,3 punktu procentowego mniej w porównaniu do statystyk sprzed roku. Taki poziom stopy bezrobocia w mieście utrzymuje się już niezmiennie od września ubiegłego roku.


CZYTAJ TAKŻE: Filozof, historyk, politolog mogą mieć problemy. Elektryk, fryzjer, lakiernik potrzebni od zaraz. Jest już barometr zawodów dla Bydgoszczy


Powiatowy Urząd Pracy zaprezentował też szczegółowe dane statystyczne dotyczące liczby bezrobotnych bydgoszczan. Obecnie jest ich 5982 – z czego 3474 (58%) stanowią kobiety. To o około 600 osób mniej niż na koniec 2017 roku. Znamy też dane dotyczące powiatu bydgoskiego – na jego terenie mieszka 2370 zarejestrowanych bezrobotnych (z czego 1434 to kobiety). Tym samym stopa bezrobocia w powiecie pod koniec grudnia wyniosła 5,6%.

Według informacji PUP, Bydgoszcz bardzo dobrze wypada też na tle całego regionu, w którym stopa bezrobocia wynosi 8,8%. Dla porównania: w Toruniu wskaźnik osób pozostających bez pracy wynosi 4,8% (w powiecie toruńskim – 11,0%), a w powiecie nakielskim – 11,8%. Ogólna stopa bezrobocia w Polsce pod koniec grudnia 2018 roku wyniosła – według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej – 5,9%.

Według ekspertów, bezrobocie oscylujące w granicach 3-5% to tzw. bezrobocie frykcyjne. Wiąże się ono z brakiem zatrudnienia z powodu zmiany pracy lub miejsca zamieszkania. Oznacza to, że rynek pracy jest zrównoważony.

Błażej Bembnista