Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ilu kibiców przyjedzie do Bydgoszczy? Macedończycy się mobilizują

Dodano: 20.04.2017 | 16:21

Niespełna dwa miesiące zostały do rozpoczęcia młodzieżowych mistrzostw Europy.

Na zdjęciu: Stadion Zawiszy zapełni się kibicami z całej Europy.

Fot. Pit1233/wikipedia

Za niespełna dwa miesiące rozpoczną się młodzieżowe mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W czwartek urząd miasta przedstawił stan przygotowań do turnieju.

Na razie w mieście pojawiły się banery reklamujące mistrzostwa, a w wkrótce urząd planuje także okleić przystanki autobusowe oraz wydać specjalną serię biletów komunikacji miejskiej. Prace odbywają się także na obiektach Zawiszy i Chemika, na których grać i trenować będą piłkarze.

Spośród przyjezdnych najliczniejszą grupę mają stanowić Macedończycy, których na mecz z Serbią może przyjechać nawet 6 tysięcy. W planach mają nie tylko dopingowanie, ale też poranny przyjazd i zwiedzanie miasta. Na stadion mieliby udać się zorganizowanym przemarszem ul. Gdańską. –  Macedońscy piłkarze rzadko mają okazję brać udział w takich turniejach, więc federacja mobilizuje swoich kibiców mieszkających w różnych częściach Europy – mówił Tomasz Dobrowolski, który w ratuszu jest odpowiedzialny za przygotowanie miasta do turnieju.

Najdłużej w Bydgoszczy będą Serbowie, którzy rozegrają nad Brdą trzy mecze. Kibiców z tego kraju ma być ok. 1,5 tys. Znacznie mniej fanów planują wysłać Portugalczycy i Hiszpanie, którzy nie przewidują zorganizowanych wyjazdów. W ratuszu starają się zminimalizować ryzyko awantur między przyjezdnymi. – Wiemy, jak to wygląda szczególnie z serbskimi kibicami, ale na szczęście nie żyją oni w konflikcie z Macedończykami. Mamy nadzieję, że miejscowi kibice także będą spokojni, bo pamiętamy, jak to było przy podobnych imprezach w Bydgoszczy – mówił Dobrowolski.

W czasie meczów kibice nie będą mogli zaparkować na terenach Zawiszy. 6 parkingów na 2200 miejsc zostanie zorganizowanych wzdłuż ul. Gdańskiej (od ul. Rekreacyjnej do LPKiW), a przy Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym powstanie parking dla grup zorganizowanych, które przyjadą autokarami. Co 5-10 minut z BCTW wyruszać będzie specjalna linia autobusowa na stadion.

Organizatorzy nie planują puli darmowych wejściówek na mecze dla szkół i klubów sportowych. – UEFA uważa, że ich produkt się obroni i nie trzeba będzie rozdawać biletów – tłumaczył Dobrowolski. Na razie wyniki sprzedaży są zadowalające. Na każdy mecz zarezerwowano od 8 do 10 tysięcy biletów. Stadion został zgłoszony na 12 tysięcy widzów. – Kumulacji zamówień spodziewamy się przed samym turniejem. Warto dodać, że najprawdopodobniej prowadzona będzie jedynie sprzedaż internetowa – tłumaczy Dobrowolski.

Sebastian Torzewski