Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaIlu pasażerów jeździ bez biletu? Zarząd dróg podał statystyki
21.08.2021 | 11:31

Ilu pasażerów jeździ bez biletu? Zarząd dróg podał statystyki

Na zdjęciu: Kara za jazdę bez biletu może wynosić do 255 zł.

Fot. ST

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przedstawił wyliczenia dotyczące liczby mandatów wystawionych za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu.

W okresie od stycznia do lipca 2021 roku wystawiono w Bydgoszczy ponad 5800 mandatów, co powoduje zaległości na kwotę półtora miliona złotych. – Trudno porównywać liczbę mandatów do ubiegłych lat, ponieważ pandemia wpłynęła na liczbę pasażerów. Poziom jest jednak podobny – mówi rzecznik prasowy drogowców Tomasz Okoński.

Jak czytamy w komunikacie ZDMiKP,  „dziwi niepłacenie za przejazd szczególnie, że zakup biletu jest prosty jak nigdy dotąd, a ulgi są wyjątkowo atrakcyjne”. Ostatnie lata rzeczywiście przyniosły pasażerom komunikacji miejskiej kilka udogodnień. We wszystkich autobusach i tramwajach bilet można kupić za pomocą karty płatniczej, a uczniowie za przejazd płacą tylko 10 zł miesięcznie. Bilet okresowy można nabyć nie wychodząc z domu, za pomocą karty płatniczej. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.
Opłata dodatkowa za jazdę bez ważnego biletu bądź dokumentu uprawniającego do bezpłatnego przejazdu wynosi 255 złotych (w razie zapłaty w ciągu 7 dni roboczych – 178,50), zaś za jazdę na bilecie ulgowym bez uprawnień – 210 złotych (w razie zapłaty w ciągu 7 dni – 147 złotych)

Osoby jeżdżące bez biletu muszą zapłacić mandat w ciągu 14 dni lub odwołać się od decyzji. Gdy zapłata nie nastąpi lub odwołanie zostanie odrzucone, zostają wszczęte działania windykacyjne. Regularne korzystanie z komunikacji miejskiej bez biletu oraz niepłacenie mandatów może doprowadzić do wpisania do Krajowego Rejestru Dłużników, a co za tym idzie – odmowy udzielenia kredytu w banku, pożyczki czy sprzedaży na raty. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, w całym kraju łączny dług za brak opłat za przejazd wynosi ponad 500 mln złotych.  Sama Bydgoszcz traci na tym rocznie ponad 5 mln złotych. Najwięcej do spłacenia mają osoby w wieku od 26 do 35 lat.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
Wojciech
19 dni temu

Panie Okoński 5800 gapowiczów x 1,5 ulgowy =8700zł lub 5800x 3 normalny = 17400zł trochę nagięte to półtora miliona.
Co nie zmienia faktu że w kasie brakuje.

Eryk
Eryk
19 dni temu

Panie Wojciechu myśle, ze chodzi autorowi artykułu o kwotę mandatu czyli 5800*255 = 1 479 000 🙂

Wojciech
Wojciech
19 dni temu

No zgadza się – to wartość mandatów a nie biletów. Półtora bańki mogą mieć dzięki mandatom a nie ze sprzedaży biletów

Powiązane treści