Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 8km/h E
H 3 • L 3
-2C
Sr
-4C
Czw
-5C
Pt
5C
Sob
4C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesIlu Ukraińców pracuje w Bydgoszczy? Mamy dane!
ukraina
28.04.2018 | 20:32

Ilu Ukraińców pracuje w Bydgoszczy? Mamy dane!

Na zdjęciu: W Bydgoszczy pracuje wielu Ukraińców - jednym z większych pracodawców jest PESA

Fot. archiwum

Bydgoszcz coraz częściej wybierana jest pracowników za wschodu jako destynacja docelowa, w której chcą spędzić najbliższe miesiące, a nawet lata. Obecnie w naszym mieście przebywa aż 36 tysięcy pracowników z zagranicy, głównie Ukraińców.

Około 10% osób przebywających w naszym mieście w 2017 roku to obcokrajowcy – tak wysokiego wskaźnika w Bydgoszczy nie odnotowano nigdy po 1990 roku. Łącznie w grodzie nad Brdą pracuje ponad 36 tysięcy cudzoziemców. Więcej jest ich tylko w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Pod tym względem wyprzedamy Lublin, Szczecin, Opole czy Kielce, a także sąsiedni Toruń, gdzie liczba obcokrajowców jest niższa niż 10 tysięcy. Co dokładnie pokazują dane?  Liczbę oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom – dokument, który pracodawca musi przedłożyć w Urzędzie Pracy, a bez którego nie da się podjąć legalnej pracy w Polsce. Najwięcej z nich pracuje w przemyśle oraz branżach hotelarskiej i restauracyjnej, część także w rolnictwie.

Tak duża liczba pracowników ze wschodu ma swoje odzwierciedlenie w siatce połączeń bydgoskiego lotniska. Od kilku miesięcy z Bydgoszczy możemy polecieć bezpośrednio do Lwowa, a od sierpnia wystartuje połączenie do Kijowa.

Powiązane treści