Bydgoszcz
10C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 10 • L 10
8C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
11C
Pon
8C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaInicjatywa Bydgoszcz o lekcjach religii i krzyżach. Apeluje do kuratora
inicjatywa bydgoszcz, piotr malich, szymon wiłnicki - st
25.09.2018 | 19:23

Inicjatywa Bydgoszcz o lekcjach religii i krzyżach. Apeluje do kuratora

Na zdjęciu: Inicjatywa Bydgoszcz w tym startuje z list Koalicji Obywatelskiej

Fot. ST/archiwum

Politycy Inicjatywy Bydgoszcz chcą zmian dotyczących lekcji religii w szkołach. Do ogłoszenia postulatów sprowokowała ich sytuacja w jednej z bydgoskich placówek oświatowych.

Inicjatywa zaapelowała do kuratora oświaty Marka Gralika w związku ze zwolnieniem uczniów Szkoły Podstawowej nr 60 z zajęć lekcyjnych z powodu pojawienia się w kościele pw. Świętych Polskich Braci  Męczenników obrazu ukazującego Matkę Boską. – W ramach całego dnia lekcyjnego udano się na modlitwę do obrazu – mówi Szymon Wiłnicki, pytając, czy taka forma indoktrynacji dzieci jest dopuszczalna i czy takie wyjście nie powinno czasem odbywać się tylko w ramach lekcji religii.

Politycy poprosili o interwencję kuratora Marka Gralika. Przy okazji przedstawili też swoje postulaty dotyczące lekcji religii w szkołach. Chcieliby, aby lekcje religii odbywały się na początku lub końcu zajęć lekcyjnych, aby dzieci w nich nieuczestniczące nie musiały siedzieć w szkole, tym bardziej, że wiele placówek nie dysponuje świetlicami. W pierwszych dniach roku szkolnego rodzice powinni otrzymywać nie deklaracje o możliwości wypisania dziecka z religii, a deklaracje o chęci uczestnictwa w tym przedmiocie lub na lekcjach etyki. Wszystkie symbole religijne powinny być tylko w tych salach, w których odbywają się lekcje religii.

Zdaniem polityków Inicjatywy, zmiany wymagają też wyjścia ze szkoły do kościoła jak rekolekcje. – Powinny odbywać się po zajęciach. W innym przypadku nie można wymagać od dzieciaków zwolnień i powinno być to rozliczone z godzin „dyrektorskich” w najbardziej dogodnym dla reszty terminie, czyli nie w środku tygodnia – mówi Piotr Malich z IB.


Powiązane treści