Bydgoszcz
15C
Opady
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 16 • L 14
13C
Pt
14C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
12C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaInicjatywa Bydgoszcz o lekcjach religii i krzyżach. Apeluje do kuratora
inicjatywa bydgoszcz, piotr malich, szymon wiłnicki - st
25.09.2018 | 19:23

Inicjatywa Bydgoszcz o lekcjach religii i krzyżach. Apeluje do kuratora

Na zdjęciu: Inicjatywa Bydgoszcz w tym startuje z list Koalicji Obywatelskiej

Fot. ST/archiwum

Politycy Inicjatywy Bydgoszcz chcą zmian dotyczących lekcji religii w szkołach. Do ogłoszenia postulatów sprowokowała ich sytuacja w jednej z bydgoskich placówek oświatowych.

Inicjatywa zaapelowała do kuratora oświaty Marka Gralika w związku ze zwolnieniem uczniów Szkoły Podstawowej nr 60 z zajęć lekcyjnych z powodu pojawienia się w kościele pw. Świętych Polskich Braci  Męczenników obrazu ukazującego Matkę Boską. – W ramach całego dnia lekcyjnego udano się na modlitwę do obrazu – mówi Szymon Wiłnicki, pytając, czy taka forma indoktrynacji dzieci jest dopuszczalna i czy takie wyjście nie powinno czasem odbywać się tylko w ramach lekcji religii.

Politycy poprosili o interwencję kuratora Marka Gralika. Przy okazji przedstawili też swoje postulaty dotyczące lekcji religii w szkołach. Chcieliby, aby lekcje religii odbywały się na początku lub końcu zajęć lekcyjnych, aby dzieci w nich nieuczestniczące nie musiały siedzieć w szkole, tym bardziej, że wiele placówek nie dysponuje świetlicami. W pierwszych dniach roku szkolnego rodzice powinni otrzymywać nie deklaracje o możliwości wypisania dziecka z religii, a deklaracje o chęci uczestnictwa w tym przedmiocie lub na lekcjach etyki. Wszystkie symbole religijne powinny być tylko w tych salach, w których odbywają się lekcje religii.

Zdaniem polityków Inicjatywy, zmiany wymagają też wyjścia ze szkoły do kościoła jak rekolekcje. – Powinny odbywać się po zajęciach. W innym przypadku nie można wymagać od dzieciaków zwolnień i powinno być to rozliczone z godzin „dyrektorskich” w najbardziej dogodnym dla reszty terminie, czyli nie w środku tygodnia – mówi Piotr Malich z IB.


Powiązane treści