Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wielka awaria gazowa. Przywrócono dostawy do pierwszych odbiorców

Dodano: 26.11.2023 | 13:54

Na zdjęciu: Nad przywróceniem dostaw gazu mieszkańcom Inowrocławia i gminy pracuje 150 pracowników Polskiej Spółki Gazownictwa z całego kraju, a kolejne ekipy są w drodze. Ich działania wspierają służby mundurowe.

Fot. MR/zdj. ilustracyjne

Polska Grupa Gazownictwa poinformowała, że do pierwszych odbiorców w Inowrocławiu zostały przywrócone dostawy gazu.

Do zatrzymania pracy stacji gazowej zasilającej Inowrocław doszło w sobotę, 25 listopada o godzinie 7:31. Służby Polskiej Spółki Gazownictwa szybko przystąpiły do jej usunięcia, co nastąpiło około 11:30. Nie oznaczało to jednak końca problemów: pracownicy PSG, ściągani także z innych województw, muszą ponownie „nagazować” sieć, co oznacza, że mieszkańcy nie odzyskali jeszcze dostępu do paliwa.

W niedzielę, 26 listopada Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki poinformował, że przywrócono już dostawy gazu do pierwszych odbiorców w Inowrocławiu. – Zakończył się już proces napełniania gazem sieci średniego ciśnienia, a to oznacza, że pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa muszą ponownie pojawić się w domostwach, by tym razem odkręcić kurki z gazem i odpowietrzyć instalację gazową. Na sieci niskiego ciśnienia kończy się jeszcze etap zamykania zaworów – podał Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody.

Jak się dowiadujemy, w pierwszej kolejności przyłączane będą instytucje, obiekty użyteczności publicznej (szpital, żłobki, przedszkola i szkoły oraz domy jednorodzinne). Priorytety przyłączania ustalają przedstawiciele Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Nad przywróceniem dostaw gazu mieszkańcom Inowrocławia i gminy pracuje 150 pracowników Polskiej Spółki Gazownictwa z całego kraju, a kolejne ekipy są w drodze. Ich działania wspierają służby mundurowe. Urząd wojewódzki zaznacza, że dzięki sprawnej współpracy pracowników Spółki ze służbami mundurowymi i mieszkańcami proces zamykania głównych kurków przebiegł sprawnie. – Proces ponownego przyłączania do sieci jest jednak czasochłonny i wymaga dalszego wysiłku i zaangażowania ze strony zarówno mieszkańców oraz służb – poinformował Wiśniewski.

Działania Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) wspiera sztab kryzysowy powołany przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza. – Samorządowcy, przedstawiciele PSG i służby mundurowe są ze sobą w stałym kontakcie. Dziś rano odbyło się kolejne, trzecie spotkanie sztabu, a o godz. 15:00 planowane jest kolejne – przekazał rzecznik wojewody. Od wczoraj za pośrednictwem mediów, komunikatów w aplikacji RSO, Blisko, poprzez SMS i stronę: www.psgaz.pl przekazywane są mieszkańcom komunikaty. Uruchomione zostały specjalne telefony z informacjami: 503949912, 530013007 i 694491827.

Do tej pory odebraliśmy kilkaset połączeń z pytaniami o termin przywrócenia dostaw gazu. Miasto Inowrocław i gmina przygotowały ciepłe lokale dla mieszkańców, którzy znajdą się w wyjątkowo trudnej sytuacji z powodu awarii. Prosimy o zgłaszanie takich potrzeb na infolinię – czytamy w komunikacie prasowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments