Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 7
4C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjeInowrocław planuje inwestycje. I stara się o unijne środki
03.03.2017 | 07:43

Inowrocław planuje inwestycje. I stara się o unijne środki

Wybraliśmy rozwój miasta i dziś wiemy, że to była dobra decyzja – podkreśla prezydent Ryszard Brejza

Na zdjęciu: Inowrocław stara się o unijne środki na inwestycje.

Fot. UMI

W minionym tygodniu prezydent Ryszard Brejza rozmawiał z mieszkańcami osiedli Uzdrowiskowego i Piastowskiego, Starego Miasta i Solna. Jednym z najważniejszych tematów rozmów było wykorzystanie środków unijnych do realizowania najważniejszych miejskich inwestycji.

Jak wynika z danych przedstawionych w styczniu przez urząd zadłużenie miasta w stosunku do dochodów to ok. 30%. W 2002 r. było to 50%.- – Mieliśmy wybór: albo nie korzystamy ze wsparcia unijnego, albo bierzemy kredyt i mamy inwestycję za np. 30% jej wartości, bo resztę pozyskujemy z Unii Europejskiej. Wybraliśmy rozwój miasta i dziś wiemy, że to była dobra decyzja – podkreślał Ryszard Brejza

W budżecie miasta na 2017 rok zaplanowano środki na budowę łącznika między ulicami Kruczkowskiego i Weyssenhoffa, oświetlenie drogi równoległej do Armii Krajowej (za budynkami ul. Armii Krajowej 12 i 16), przebudowę ul. Krzymińskiego, przebudowę drogi wewnętrznej (wraz z miejscami parkingowymi) równoległej do ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Ludwika Błażka do ul. Emilii Plater, opracowanie dokumentacji projektowej i budowę chodnika w ul. Kusocińskiego, opracowanie dokumentacji projektowej parkingu przy ul. Szarych Szeregów, projekt i oświetlenie odcinka ul. Rąbińskiej, projekt i oświetlenie terenu przy ul. ks. Piotra Wawrzyniaka 15 i Alejach Kopernika 4, remont chodnika ul. Broniewskiego, remont nawierzchni jezdni asfaltowej ul. Daszyńskiego (na odcinku od ul. Narutowicza do garaży), projekt przebudowy zatoki parkingowej w ul. Armii Krajowej i ul. Wachowiaka (realizacja uzależniona od posiadanych środków na rozbudowę parkingów). Przy ul. Armii Krajowej zainstalowane zostaną dwa nowe urządzenia do siłowni terenowej.

Podczas ostatnich spotkań prezydenta z mieszkańcami inowrocławian interesowała budowa oświetlenia. – Tam, gdzie możemy budujemy oświetlenie ledowe. Robimy to przy okazji remontów ulic. Jeśli remontujemy ulicę i jest taka możliwość, to staramy się także montować własne słupy i w ten sposób zmniejszać koszty. Przygotowujemy się także do udziału w projektach unijnych przewidujących do 2020 r. wymianę oświetlenia przy drogach podległych miastu. Możliwe jest uzyskanie 85 % pokrycia kosztów – tłumaczył prezydent Inowrocławia.

W planach jest też rewitalizacja sieci wodociągowej. Inowrocław nie mógł skorzystać z pierwszego rozdania środków unijnych, ponieważ pieniądze były przeznaczone na systemy kanalizacyjne, a nie sieci. – W drugim rozdaniu warunki już się zmieniły  i jak najbardziej zamierzamy ubiegać się o te środki – zadeklarował prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Stanisław Kowalewski.


Powiązane treści