Bydgoszcz
10C
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 10 • L 9
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIInowrocław świętował uruchomienie obwodnicy [ZDJĘCIA]
29.07.2017 | 15:37

Inowrocław świętował uruchomienie obwodnicy [ZDJĘCIA]

Tak inowrocławianie cieszyli się ze swojej obwodnicy...

Na zdjęciu: Wspólny przejazd obwodnicą.

Fot. UMI

Kilka tysięcy inowrocławian bawiło się wczoraj do późnej nocy z okazji otwarcia obwodnicy. Był wielki tort, możliwość podróży po obwodnicy autobusem „ogórkiem”, bieg „Obiegnij Inowrocław” oraz dużo muzyki. No i przede wszystkim spotykani na każdym kroku uśmiechnięci mieszkańcy, którzy wspólnie wywalczyli powstanie obwodnicy.

Panowie w garniturach i krawatach, w tym ja, przecinali wstęgę. Ale my potrzebujemy święta ze wszystkimi mieszkańcami Inowrocławia – mówił w dniu oficjalnego otwarcia obwodnicy prezydent Ryszard Brejza.

Włodarz słowa dotrzymał. Wczoraj na inowrocławskim lotnisku odbyła się wielka impreza pod nazwą „Nasza Obwodnica”, podczas której mieszkańcy wspólnie mogli cieszyć się z oddania trasy, o którą wspólnie walczyli kilkanaście lat.

Wszystko zaczęło się biegiem na 5 km pod nazwą „Obiegnij Inowrocław”. Każdy jego uczestnik otrzymał okolicznościową koszulkę i mógł w niej dumnie paradować po zawodach, choć narażał się na częste pytania, gdzie taką świetną pamiątkę można zdobyć.

W trakcie całej imprezy można było też wspominać zwroty akcji, podczas oglądania wystawy publikacji prasowych opisujących wieloletni bój Inowrocławia o inwestycję. Ci, którzy śledzili całą historię kilkunastoletniej walki pamiętają, że wykres nastrojów przypominał sinusoidę – od złości na decyzje rządzących i uniki, po euforię ze zwycięstwa. Na „wykresie emocji”, jak podkreślali uczestnicy protestów, nie było tylko jednego uczucia: Zwątpienia.

Obwodnica to impuls do rozwoju na kolejne 30 lat, oddech w wielu wymiarach. Przez centrum miasta przejeżdża 24 tysiące samochodów na dobę. Duża część z nich, około 80 procent, to ciężarówki. Dwie drogi krajowe przebiegają w odległości około kilometra od Parku Solankowego. Wyprowadzenie ruchu tirów z ulic Inowrocławia niesie z sobą same plusy – ocenia wpływ powstania obwodnicy na miasto Ryszard Brejza.

Prezydent Inowrocławia podejmował również wszystkich, którzy protestowali i blokowali ulice na kawie, gdzie wspominano wspólną walkę o inwestycje. Dla niezmotoryzowanych mieszkańców przygotowano kursy autobusowe obwodnicą, w tym popularnym „ogórkiem”.

Był też wielki, okolicznościowy tort, mnóstwo konkursów, możliwość uniesienia się nad miejscem imprezy w gondoli balonu, no i koncert zespołów Stara Szkoła oraz Lady Pank.


Powiązane treści