Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 3 • L 1
2C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
6C
Pt
5C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeInstalacja za 90 milionów złotych ma zatrzymać pozachemowskie zanieczyszczenia. Podpisano umowę
teren pozachemowskie
20.01.2021 | 13:46

Instalacja za 90 milionów złotych ma zatrzymać pozachemowskie zanieczyszczenia. Podpisano umowę

Na zdjęciu: Podpisanie umowy na wykonanie instalacji do remediacji terenów zanieczyszczonych.

Fot. RDOŚ/mat. prasowe

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisała umowę na budowę instalacji do remediacji terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem.

Budową instalacji do remediacji zajmie się wyłonione w przetargu polsko-francuskie konsorcjum firm Remea, Remea Sp. z o. o. oraz Menard. Inwestycja ma zostać zrealizowana w przeciągu sześciu miesięcy i będzie stanowić barierę zabezpieczającą bydgoskie osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo przed zanieczyszczeniami migrującymi z kompleksu składowisk „Zielona”.

System remediacji będzie funkcjonował przynajmniej do 2023 roku. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści glebę i wody podziemne na powierzchni ponad 26 ha ze szkodliwych substancji charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego Zachemu – mówi Szymon Kosmalski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Podpisanie umowy na wykonanie instalacji poprzedził blisko dwumiesięczny etap pilotażowy, w ramach którego zaprojektowano i wykonano stanowisko doświadczalne. Pozwoliło to na przetestowanie innowacyjnego sposobu oczyszczania gruntów wraz z wodami podziemnymi oraz wdrożenie odpowiednich modyfikacji na potrzeby efektywności docelowej instalacji.

Dla bieżącej kontroli postępu działań remediacyjnych, na terenach dawnego Zachemu wykonano także wcześniej sieć monitoringu złożoną z kilkunastu piezometrów wyposażonych w zestaw automatycznych czujników dla pomiaru wybranych parametrów – podkreśla RDOŚ.

Wartość projektu remediacji wynosi ponad 90 milionów złotych. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bua
bua
1 miesiąc temu

Czy można gdzieś coś więcej przeczytać o tym etapie pilotażowym?

Powiązane treści