Bydgoszcz
-1C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 1 • L -2
4C
Wt
5C
Sr
7C
Czw
7C
Pt
6C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaInternational School of Bydgoszcz: Rok szkolny zakończony w…hotelu. Za dwa lata zakończy się w nowej szkole!
DSCF0005_1200x800
24.06.2016 | 16:30

International School of Bydgoszcz: Rok szkolny zakończony w…hotelu. Za dwa lata zakończy się w nowej szkole!

Wiceszef MON Bartosz Kownacki przyjechał z dobrymi wiadomościami dla szkoły...

Na zdjęciu: Najlepsi uczniowie, oprócz świadectw, otrzymali cenne nagrody.

Fot. Stanisław Gazda

Dla setek tysięcy uczniów z naszego regionu zakończył się dziś rok szkolny 2015/2016, w tym dla 164 pobierających naukę w „natowskiej szkole” w Bydgoszczy. Uroczyste zakończenie roku, z przyczyn lokalowych miało miejsce w Hotelu City, ale już za niespełna dwa lata taka ceremonia będzie mogła odbyć się we własnych szkolnych progach. Zapowiedział to goszczący na zakończeniu roku szkolnego wiceminister ON Bartosz Kownacki.

Specjalnymi gośćmi uroczystości byli również: dowódca JFTC gen. Wojciech Grabowski, zastępca dowódcy Połączonych Sił NATO płk Toni Caporrella, oraz vice-rektor UKW prof. Piotr Malinowski.

Uroczystemu zakończeniu roku szkolnego w Międzynarodowej Szkole w Bydgoszczy towarzyszyło podpisanie przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego aneksu do umowy pomiędzy MON a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w sprawie przyszłości i rozwoju  International School of Bydgoszcz.

Zwracając się do uczniów i nauczycieli wice-Szef MON powiedział:

-Chciałbym pogratulować uczniom promocji do wyższych klas i życzyć udanych wakacji. Przyjechałem tu do Was z dobrą informacją – szkoła za dwa lata zakończy rok szkolny nie musząc prosić kogokolwiek o gościnę, lecz we własnych progach. Obiecałem, że będę robił wszystko, żeby się to udało i Minister ON wyraził stosowną zgodę na wsparcie finansowe remontu budynku przyszłej Międzynarodowej Szkoły w Bydgoszczy, co należy odczytywać również jako nasze zobowiązanie sojusznicze wobec oficerów armii NATO, którzy wraz z rodzinami przyjeżdżają odbywać tu służbę wojskową. Chciałbym też podkreślić, że już od nowego roku szkolnego International Schooll of Bydgoszcz nosiła będzie imię wybitnego Polaka,  płk. Ryszarda Kuklińskiego. To był pierwszy polski oficer w NATO, który pięknie przysłużył się Polsce, musząc dokonywać bardzo trudnych wyborów dla uratowania Europy przed zagładą nuklearną. Cieszę się, że młode pokolenie będzie poznawać i utożsamiać się z systemem wartości, które prezentował przyszły patron szkoły.

Między innymi nadaniu szkole imienia płk. Kuklińskiego dotyczył podpisany przez Bartosza Kownackiego reprezentującego MON oraz prof. Piotra Malinowskiego, reprezentanta UKW, aneks do umowy z dnia 22 lutego 2016 r. W aneksie zobowiązuje się „beneficjenta”, czyli UKW do prowadzenia, przy wykorzystaniu własnych środków, działalności promocyjnej na rzecz resortu obrony narodowej, w tym: począwszy  od 2018 roku ufundowanie trzech stypendiów im. Ministra Obrony Narodowej dla wyróżniających się uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących, a także do otworzenia, po wyremontowaniu budynku przy ul. Pestalozziego izby pamięci poświęconej patronowi szkoły.

Co umowa z MON oznacza dla szkoły? Jej dyrektor Imisława Górska za najważniejszy aspekt uważa możliwość sfinansowania (dzięki kwocie 7,5 mln zł) remontu budynku, który czekał na to od trzech lat, o co szkoła walczyła od lat co najmniej czterech. W obecnych murach szkoła działająca dla potrzeb czterech jednostek NATO-wskich nie tylko, że się nie mieści, ale nie spełnia podstawowych standardów, nie mówiąc o tych, wymaganych umowami międzynarodowymi. Rozpoczął się czas pracy nad dokumentacją przetargową oraz uzyskaniem pozwoleń na remont. Całość prac powinna zakończyć się najpóźniej za dwa lata.

A jaki był zakończony właśnie rok szkolny dla International School of Bydgoszcz? Szkoła może pochwalić się wieloma uczniami, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki, m.in. Wiktorią Ryżak, kończąca szkołę ze średnią 5,8,  lauretką konkursów kuratoryjnych i przedmiotowych, czy Kubą Duczmalem, ze średnią 5,78. Połowa uczniów ze szkoły podstawowej zajmuje od 1-10 miejsca w Polsce jeżeli chodzi o kompetencje z języka angielskiego, matematyki czy nauczania zintegrowanego. Największym wyzwaniem było poradzenie sobie z przyjęciem i włączeniem w proces edukacyjny dzieci z NATO-wskiej „Szpicy” – z kilkunastu rodzin dołączających do szkoły od marca do końca maja.

International School of Bydgoszcz nie jest jednostką organizacyjną UKW, ale uczelnia stara się wspierać szkołę wszelkimi możliwymi sposobami, na przykład pomocą administracyjną i w niewielkim stopniu dydaktyczną. Od dwóch lat UKW wspierał wysiłki szkoły w celu pozyskania nowej lokalizacji.

-Gdy już to się udało – będziemy pomagać szkole od strony projektowej, no i wypełniać zobowiązania zawarte w aneksie – powiedział prof. Piotr Malinowski.


Powiązane treści