Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Interwencja poselska w sprawie plaży w Samociążku. Enea twierdzi, że to manipulacja

Dodano: 11.04.2023 | 08:39

Na zdjęciu: W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan plaży i budynków

Fot. archiwum IN

Nie milkną echa związane ze sprzedażą plaży w Samociążku nad Zalewem Koronowskim. Część mieszkańców nie kryje oburzenia. Zastrzeżenia padają zarówno w kierunku burmistrza jak i spółki Enea, która jest właścicielem terenu.

Plaża w Samociążku tętniła kiedyś życiem. Była to jedna z najchętniej odwiedzanych plaż nad Zalewem Koronowskim. Swego czasu służbę pełnili tutaj ratownicy. Organizowane były wydarzenia kulturalne jak „Noc Świętojańska” i „Szuwarowe Szanty”. W 2020 roku spółka Enea – która jest właścicielem terenu – wywiesiła na bramie wjazdowej informacje o zakazie wstępu. Pogorszył się również stan budynków i otoczenia.

Negocjacje zakończyły się fiaskiem

W sprawę plaży w Samociążku mocno angażował się radny Piotr Mitera. Składał on w tej sprawie wnioski i zapytania do burmistrza Koronowa. Władze tłumaczyły, że prowadzone negocjacje w sprawie dzierżawy gruntu nie przyniosły efektu, bo Enea chciała za dużo pieniędzy. Później w jednym ze spotów promocyjnych pojawiła się informacje, że gmina chce kupić teren. Żadne konkretne szczegóły jednak nie padły.

Enea wystawiła teren na sprzedaż

Niedawno spółka Enea wystawiła teren na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 1 mln 500 tys. zł. Wśród mieszkańców zawrzało. Bardzo dużo zastrzeżeń kierowanych jest pod adresem burmistrza. Zarzuca mu się prowadzenie słabych negocjacji, a przede wszystkim brak przekazywania informacji w tej sprawie. Część mieszkańców obawia się, że jeżeli teren trafi do prywatnej osoby, to przestanie on być ogólnodostępny. Są jednak głosy mówiące o tym, że być może prywatny inwestor lepiej zadba o teren niż gmina lub Enea.

Gmina Koronowo publikuje komunikat

O sprawie zaczęły informować ogólnokrajowe media. Gmina Koronowo na swojej stronie społecznościowej opublikowała komunikat. Autor wpisuje podaje, że Gmina prowadziła rozmowy z Eneą od 2020 roku. Wstępnie rozmowy dotyczyły możliwości dzierżawy gruntu. Enea w październiku 2022 roku poinformowała, że che sprzedać działkę. Gmina zaproponowała zamianę gruntów, jednak Enea nie wyraziła zgody. Poza tym zgodę na nabycie nieruchomości musi wyrazić Rada Miejska. – Niezależnie od opinii i emocji należy pamiętać, że to właściciel nieruchomości ma prawo decydować o przeznaczeniu swojej własności co jest istotą prawa własności, a tym samym może dokonać wyboru nabywcy jego majątku – twierdzi autor wpisu.

Interwencja poselska

W sprawę zaangażowani się również politycy. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Maciej Lasek, Izabela Leszczyna, Paweł Olszewski i Krystyna Skowrońska złożyli interwencję poselską. – Działka ta należy do skarbu państwa – czytamy w piśmie skierowanym do prezesa Zarządu Enea S.A.. – Prawa do jej wieczystego użytkowania na tę chwilę posiada ENEA S.A. Z uwagi, że nie jest to teren gminy, włodarze nie mogą wydatkować na jego utrzymanie pieniędzy z budżetu gminy lub funduszu sołeckiego. Ponieważ ENEA S.A nie posiada żadnego interesu, aby dbać o ten teren, plaża coraz bardziej niszczeje. Mieszkańcom zależy, aby gmina pozyskała ten teren od Spółki, jednak do tej pory żadne starania nie osiągnęły zamierzonego celu – oferty odkupienia terenu były odrzucane, nie było woli rozmowy, albo oferty dzierżawy były bardzo niekorzystne. Rzeczony teren od lat jest wykorzystywany nie tylko do spędzenia czasu na wolnym powietrzu oraz korzystania z miejscowego akwenu wodnego. Jest to również miejsce w którym organizowane są imprezy kulturowe takie jak Festyn Piosenki „Szuwarowe Szanty”, Noc Świętojańska, Święto Kupały, czy Festyn Rodzinny na zakończenie lata. W ostatnich dniach teren ten (prawo do jego wieczystego użytkowania oraz prawo własności kilku rozpadających się budynków tam zlokalizowanych) został wystawiony w publicznym przetargu. Niestety w budżecie gminy na 2023 r. nie przewidziano pieniędzy na zakup działki. Poza tym cena wywoławcza jest wysoka, a w świetle wydatkowania pieniędzy publicznych, które poza zapewnieniem mieszkańcom gminy miejsca do realizowania spotkań kulturowych i rekreacyjnych, najprawdopodobniej nigdy się nie zwrócą, utrudnia argumentację takiego nieprzewidzianego wydatku. Mieszkańcy obawiają się, że po przejęciu przez osobę prywatną lub firmę teren ten nie będzie już dostępny dla mieszkańców, albo korzystanie z niego stanie się płatne. Mieszkańcy gminy poinformowali nas, że gmina w dalszym ciągu jest zainteresowana nabyciem działki lub prawa do jej użytkowania.

Pytania posłów

Ponadto posłowie poprosili o udzielenie informacji czy Skarb Państwa jako właściciel nieruchomości wyraził zgodę na taką transakcję, czy władze gminy Koronowo występowały do spółki z wnioskiem o pozyskanie przedmiotowej działki, czy Enea rozważała przekazanie prawa do wieczystego użytkowania przedmiotowej działki gminie Koronowo lub zamianę na inną działkę w obrębie gminy i dlaczego Enea nie poinformowała gminy o zamiarze sprzedaży działek?

Oprócz tego posłowie KO zorganizowali konferencję prasową na ten temat. Tam Izabela Leszczyna wyraziła zdanie, że naruszone zostały prawa lokalnej społeczności do wypoczynku na terenie na którym mieszkańcy mieszkają od zawsze.

Enea twierdzi, że to manipulacje

Enea twierdzi, że posłowie manipulują faktami sugerując, że Enea jest w konflikcie z mieszkańcami. – Teren w miejscowości Samociążek nie jest plażą publiczną – informuje Enea w komunikacie zamieszczonym na Twitterze. – To teren, który od momentu wejścia w posiadanie przez spółkę nigdy nie był udostępniony do użytku publicznego. W związku z tym, że spółka nie użytkowała tego terenu, postanowiła zbyć majątek. Jedyną formą zbycia majątku przez spółkę prawa handlowego jest przetarg. Posłowie PO zarzucili Enei, że nie prowadzi dialogu z Gminą Koronowo. Jest to klasyczny przykład manipulacji, ponieważ spółka cały czas prowadzi dialog z przedstawicielami Gminy. Jednocześnie warto podkreślić, że Gmina Koronowo wyraziła zainteresowanie zakupem tego terenu. Konsultowane są również możliwości przyjęcia innej formy jego przejęcia przez samorząd wraz z działkami drogowymi. Gmina poinformowała spółkę o planowanym na 12 kwietnia br. spotkaniu z Radnymi w sprawie decyzji o dotyczącej zakupu terenu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolek
Karolek
5 miesięcy temu

Błazenada w wykonaniu KO, może któraś posłanka przykuje się łańcuchami do molo,to ENEA zmieni zdanie.Bzdury , że teren jest za drogi,a co teraz jest tanie panie burmistrzu Koronowa???Nie stać gminy,to nie robić szopek z p-osłami

Adam
Adam
5 miesięcy temu

Zaniedbana sprawa i teraz będzie trudno prowadzić negocjacje , ci posłowie są znani z braku wiedzy i kompetencji: Pan Olszewski z odciętą ręką i Pani Leszczyna bez merytorycznej wiedzy w ksżdym temacie. Podpierajcie się osobami, które wykazują się aktywnością przemyślaną i efektywnością działania.

Karol
Karol
5 miesięcy temu

Widzę że panowie Karolek i Adam są wybitnymi specjalistami. Może sami mogli coś zrobić a nie obrażać ludzi którzy coś próbują zrobić. Polecam zmienić kanał w tv np na discovery i przestać karmić się szambem tvpis bo tak to wygląda.

A Enea powinna najpierw zrobić w Samociazku porządek bo tam dopiero się cuda dzieją. Kiedyś w samochodzie firmowym widziałem jak się … pracownicy w lesie. Żenada.