Bydgoszcz
20C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 20 • L 19
15C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeIPN w Bydgoszczy ma nową siedzibę. Wkrótce przeprowadzka [ZDJĘCIA]
15.05.2021 | 17:27

IPN w Bydgoszczy ma nową siedzibę. Wkrótce przeprowadzka [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu:

Fot. mat. prasowe Alstal Grupa Budowlana

ALSTAL Grupa Budowlana zakończyła prace w nowej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Obiekt jest już gotowy do użytku. Niedługo rozpocznie się przeprowadzka bydgoskiej delegatury IPN-u.

Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2019 roku i po nieco ponad dwóch latach robót powstał czterokondygnacyjny (jedna kondygnacja podziemna) budynek mieszczący się przy ulicy Grudziądzkiej w centrum Bydgoszczy. Obiekt położony jest  w strefie ochrony konserwatorskiej. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi aż 3 664 m2, a kubatura 20 799 m3.

Budynek biurowy delegatury IPN w Bydgoszczy to nowoczesny budynek zarówno pod względem architektonicznym jak i konstrukcyjnym – mówi Michał Jakubczyk, dyrektor bydgoskiego oddziału firmy ALSTAL – Budowa obiektu stanowiła wyzwanie dla naszego zespołu realizacyjnego począwszy od samego wykopu przed rozpoczęciem, którego została wykonana obudowa berlińska, stanowiąca zabezpieczenie pod specjalistyczne elementy wyposażenia archiwum. Budynek został posadowiony na działce budowlanej o stosunku zabudowy 66,8% co pod względem logistycznym wymagało precyzyjnej organizacji dostaw materiałów i sprzętów budowlanych.

W obiekcie znajdują się pomieszczenia biurowe, a także archiwum, w którym profesjonalnie można przechowywać zasoby. Na elewacji zamontowana została cegła klinkierowa ręcznie formowana. Na parterze znajduje się hol wejściowy, szatnia, sanitariaty, biura, a także sala konferencyjna dla 150 osób.  Na pierwszym piętrze zlokalizowane zostały archiwa główne, a także pomieszczenia związane z czasową obróbką dokumentów. Na drugim piętrze znajduje się sala narad, pomieszczenia sanitarne, socjalne, techniczne oraz porządkowe. W gmachu znajdują się 22 miejsca parkingowe podziemne. Wartość inwestycji to 37 milionów złotych.

Układ nośny budynku został wykonany w całości z elementów żelbetowych monolitycznych ze względu na znaczne obciążenia użytkowe związane z potrzebami użytkownika i funkcją budynku – tłumaczy dalej Michał Jakubczyk – Nowatorski wygląd obiektu uzyskano dzięki wykonaniu elewacji wentylowanej z cegły klinkierowej ręcznie formowanej połączonej z płytami HPL oraz siatką stalową cięto-ciągnioną. Takie połączenie materiałów elewacyjnych i zastosowanie nowoczesnych witryn aluminiowych czyni ten obiekt wyjątkowym na mapie Bydgoszczy.

Nowa siedziba IPN-u to kolejna inwestycja zrealizowana na terenie miasta przez bydgoską firmę ALSTAL. Przedsiębiorstwo wykonało budowy m.in.: Torbydu, Centrum Rekreacji Astoria i Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Aktualnie ALSTAL rozbudowuje Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela, a także przebudowuje dawne centrum handlowe Tesco na market budowlany Leroy Merlin przy ulicy Toruńskiej oraz buduje basen na Miedzyniu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści