Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ratusz sprzedaje kamienicę przy Jagiellońskiej. Była remontowana cztery lata temu

Dodano: 12.08.2024 | 10:26

Na zdjęciu: Kamienica przy Jagiellońskiej 60 została odnowiona na przełomie 2019 i 2020 roku.

Fot. Wiktoria Marciniak

Odnowiona cztery lata temu kamienica na Jagiellońskiej nieopodal Trasy Uniwersyteckiej idzie pod młotek. Ratusz chce pozbyć się nieruchomości, w którą niedawno zainwestował kilkaset tysięcy złotych. To nie jedyny zasób komunalny, który będzie przedmiotem sprzedaży. 

10 października odbędzie się przetarg na sprzedaż kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 60 wraz z nieruchomością przy Krakowskiej 2. – Wzniesiono ją na początku XX wieku na planie zbliżonym do prostokąta. Od strony frontowej posiada stromy dach pokryty dachówką ceramiczną karpiówką. Wyróżnia ją również masywny szczyt w centralnej części budynku. Na elewacji zachowały się zdobienia w formie m.in. płaskich pilastrów, gzymsów i obramienia okien. Od strony frontowej wkomponowane zostały też loggie – informował bydgoski ratusz.

Pięciokondygnacyjny obiekt został odrestaurowany na przełomie 2019 i 2020 roku, ale mimo to opuścili go lokatorzy. Obecnie w 11 lokalach nikt nie mieszka. Sąsiadująca z nim przy ul. Krakowskiej 2 zabudowana jest murowanym budynkiem pawilonu o funkcji handlowo-usługowej oraz budynkiem mieszkalno-użytkowo-garażowym.

Budynek mieszkalny oraz budynek mieszkalno-użytkowo-garażowy wpisane są do gminnej ewidencji zabytków. Miejski Konserwator Zabytków nie wniósł uwag do sprzedaży nieruchomości – informuje ratusz w ogłoszeniu o sprzedaży cennej nieruchomości. Zgodnie z planem miejscowym – działka to teren zabudowy mieszkaniowej o średniej intensywności (dopuszcza się lokalizację funkcji usługowych o charakterze nieuciążliwym jako funkcji towarzyszących zabudowie mieszkaniowej, wyłącznie w formie wbudowanej w bryłę budynku głównego – po jego rozbudowie lub zmianie sposobu użytkowania obiektu, czy jego części). Plan pochodzi jednak z 2003 roku i z uwagi na zmiany przepisów oraz nadchodzące wprowadzenie planu ogólnego (zastąpi studium) powinien zostać zmieniony.


CZYTAJ TAKŻE: 50. urodziny ronda Jagiellonów. Jak wyglądała jego budowa?


Ratusz wycenił obie nieruchomości na łączną kwotę sięgającą prawie pięć milionów złotych. Informacja o sprzedaży zelektryzowała społeczników – obawiają się oni „machinacji” i wyburzenia obiektu pod nową zabudowę. Plan miejscowy dla tej części Bydgoszczy ma już ponad 20 lat i niebawem musi zostać zmieniony, co rodzi wiele pytań o przyszłość obiektu, którego całkiem niedawny remont pochłonął 300 tysięcy złotych z podatków bydgoszczan.

Przebudowa polegała na odnowieniu elewacji frontowej, balkonów, elewacji szczytowej oraz dociepleniu stropodachu i ściany od strony podwórza. Wymieniono też część stolarki okiennej. Po remoncie elewacja jest utrzymana w piaskowo-białej kolorystyce – zaznaczali urzędnicy w artykule z stycznia 2020 roku „Kamienica przy ul. Jagiellońskiej z nową elewacją”, umieszczonym na oficjalnej stronie miasta.

Z tego co ustaliliśmy, lokalni działacze sprawdzają, czy Jagiellońska 60 może zostać wyburzona pod nową zabudowę i czy zapisy planu miejscowego uznają obiekt za „zabudowę przeznaczoną do utrzymania” czy „wartościową zabudowę historyczną przeznaczoną do remontu konserwatorskiego”.

Nie tylko Jagiellońska 60. Przetargi na sprzedaż kolejnych kamienic

Kamienica przy Jagiellońskiej to nie jedyny obiekt, który chce sprzedać miasto. Na 15 października zaplanowano przetarg, którego przedmiotem będzie kamienica przy Leszczyńskiego 36 na Szwederowie wraz z przyległą niezabudowaną działką. Budynek jest w złym stanie; od dwóch lat nie jest zamieszkały – znajduje się jednak w gminnej ewidencji zabytków. Cena wywoławcza to 990 tysięcy złotych. Taka sama sytuacja dotyczy kolejnej nieruchomości przy Leszczyńskiego – tym razem pod numerem 55. Znajduje się tam dom wybudowany w 1900 roku; obok niego powstał nowy obiekt mieszkalny zrealizowany przez firmę PUBR. Ratusz życzy sobie za ten teren prawie 840 tysięcy złotych. Dodajmy, że w przypadku obu działek przy Leszczyńskiego plan miejscowy dopuszcza zabudowę wielorodzinną i usługową.

8 października odbędzie się przetarg, w ramach którego będzie można kupić działkę z zabudowaniami przy Grunwaldzkiej 86 (obok Lidla i linii kolejowej). Teren nie jest objęty planem miejscowym – obecnie znajdują się na nim dwa opróżnione budynki mieszkalne. – Stan techniczny budynków można określić jako zły – czytamy w ogłoszeniu. Cena wywoławcza wynosi 695 tysięcy złotych.

Tego samego dnia urząd miasta chce także pozbyć się budynku na Sielance; konkretnie kamienicy przy Kopernika 5, w której znajduje się 6 opróżnionych lokali mieszkalnych (ponadto na działce usytuowany jest budynek gospodarczy). Nieruchomość wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków, ratusz wycenił ją na 2,4 miliona złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments