Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 16 • L 16
22C
Wt
20C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesJak będą wyglądać pociągi przyszłości? Pesa pokazała konkursowe projekty [WIZUALIZACJE]
19.04.2021 | 09:56

Jak będą wyglądać pociągi przyszłości? Pesa pokazała konkursowe projekty [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Projekt nowego pociągu zgłoszony w konkursie.

Fot. mat. prasowe PESA Bydgoszcz

Rozstrzygnięty został organizowany przez PKP Intercity i PESA Bydgoszcz konkurs dla studentów i absolwentów uczelni na zaprojektowanie nowych pociągów klasy InterCity oraz koncepcji usług świadczonych na ich pokładach. Jak wyjaśnia bydgoski producent, nagrodzone prace przedstawiają pomysły na pociągi przyszłości.

Prace można było zgłaszać w czterech kategoriach: „Podróż  pociągiem dziś i jutro”, „Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży”, „Dostępność i bezpieczeństwo” oraz „Komunikacja wizualna”. Łącznie 72 autorów nadesłało 86 projektów, a komisja konkursowa przyznała nagrody, których łączna pula wyniosła 30 tys. zł.

W kategorii „Podróż  pociągiem dziś i jutro” Pesa i PKP Intercity wyróżniły pracę Agnieszki Haraś „Pociąg przyszłości – projekt nowego pociągu klasy Intercity”, która zakłada stworzenie niekonwencjonalnej przestrzeni pojazdu piętrowego z podziałem funkcjonalnym na strefy w zależności od celu i długości podróży, dostosowane do różnych grup pasażerów. Bydgoski producent przyznał też pierwsze miejsce za projekt Jakuba Szewczyka „Nowa organizacja przestrzeni w pociągach. Modułowy system podziału przestrzeni”, w którym doceniono wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne zaproponowanego systemu konfiguracji miejsc do siedzenia. Praca zakłada możliwość zestawiania i tworzenia licznych wariantów funkcjonalnych przestrzeni w zależności od potrzeb danej grupy podróżnych lub rodzaju połączeń.

Nagrody zdobyli również Piotr Cebula za projekt  koncepcyjny wagonu sypialnego oraz Michał Januszko za koncept systemu bagażowego dla pociągów wysokich prędkości. – Jesteśmy pod wrażeniem projektów młodych i zdolnych twórców, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym razem z PKP Intercity. Pasażer w centrum uwagi i wysoka funkcjonalność zaproponowanych przez nich rozwiązań to czynniki, do których przywiązujemy ogromną wagę w PESA. Wsłuchujemy się w głos młodych projektantów przy koncepcjach  pociągów przyszłości, które będą synonimem najwyższej klasy, wygody i bezpieczeństwa – stwierdził Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Nagrodzone prace prezentujemy w galerii pod artykułem.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści