Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak dbać o materac, by zapewnić sobie najwyższy komfort wypoczynku?

Dodano: 04.09.2023 | 12:58

Na zdjęciu: Przeciętnie spędzamy w łóżku około 8 godzin każdej doby – a więc około 1/3 naszego życia!

Fot. NADESŁANE

Wysokiej jakości, dobrze dobrany materac to inwestycja na długie lata. Aby jednak faktycznie długo cieszyć się jego wygodą, należy także wiedzieć, jak o niego dbać. W zakres takiej pielęgnacji wchodzi nie tylko wybór odpowiedniego rozmiaru materaca, ale także dodatkowe nakładki ochronne czy metody czyszczenia. Wszystko to opisujemy poniżej!

Przeciętnie spędzamy w łóżku około 8 godzin każdej doby – a więc około 1/3 naszego życia! Dlatego to tak ważne, aby materac zapewniał nam nie tylko komfortowy, ale także zdrowy wypoczynek. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar, jak czyścić oraz pielęgnować materac!

Dobierz odpowiedni rozmiar materaca

Od prawidłowo dopasowanego rozmiaru i wypełnienia materaca w ogromnej mierze zależy nasz komfort wypoczynku i higiena snu. Spośród materacy sprężynowych, bonelowych, kieszeniowych czy piankowych do wyboru dostępne są różne rozmiary.

Materac 140 × 200 – najpopularniejszy wybór

Ogromną popularnością już od lat cieszy się materac 140 × 200 cm. To wybór odpowiedni zarówno dla jednej osoby, jak i do niewielkiego łóżka małżeńskiego. Zmieści się nawet w niewielkiej sypialni w bloku, zapewniając optymalną przestrzeń do spania.

Materac 160 × 200 – komfortowa opcja dla dwojga

Równie często wybieraną opcją jest materac o wymiarach 160 × 200 cm. To już standardowy wymiar dla normalnej wielkości łóżka podwójnego, który jest w zupełności wystarczający dla dwóch osób, które lubią zmieniać pozycję w trakcie snu.

Materac 180 × 200 lub większy – dla wymagających

Dla osób, które cenią sobie naprawdę dużo przestrzeni do spania, najlepszą opcją będzie materac 180 × 200 cm lub jeszcze większy. To doskonały wybór na przykład dla rodziców, którzy często dzielą łóżko ze swoimi pociechami.

Ochraniacze i nakładki na materac – pomoc w utrzymaniu czystości

Materac musi być wygodny, ale także higieniczny. Niestety, podczas snu często pocimy się i zostawiamy na materacu sporo martwego naskórka. W przypadku rodzin z małymi dziećmi lub zwierzętami, które także śpią na łóżku, utrzymanie materaca w czystości może być jeszcze większym wyzwaniem. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowa nakładka na materac. Chroni ona materac przed zanieczyszczeniami powierzchniowymi, a dodatkowo podnosi komfort snu. Ochraniacz czy pokrowiec na materac o wiele łatwiej można także wyprać.

Oprócz tego należy także pamiętać o regularnym wykonywaniu innych czynności pielęgnacyjnych, które opisujemy poniżej:

  • systematyczne obracanie materaca – szczególnie materace sprężynowe oraz top-materace powinny być obracane przynajmniej co 2-3 miesiące. Pozwoli to uniknąć nieregularnych odkształceń;
  • wietrzenie i odkurzanie – przy każdej zmianie pościeli warto odkurzyć powierzchnię materaca, a następnie pozostawić go na kilka godzin bez prześcieradła. Promienie słoneczne pozwolą usunąć roztocza i odświeżyć materac.

Pamiętając o tych zasadach, utrzymasz swój materac w doskonałym stanie przez długi czas, dając sobie doskonałą higienę snu i komfort wypoczynku.