Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak ma zmienić się Bydgoszcz do roku 2030? Początek prac nad aktualizacją strategii rozwoju miasta

Dodano: 10.10.2017 | 14:46

Na zdjęciu: Koordynatorką procesu aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do roku 2030 w imieniu prezydenta Rafała Bruskiego będzie jego zastępczyni - Maria Wasiak.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Prezydent Rafał Bruski i jego zastępcy, marszałek Piotr Całbecki oraz radni, przedstawiciele miejskich instytucji i społecznicy zasiedli w sali Miejskiego Centrum Kultury, aby rozmawiać o zmianach w Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Poniedziałkowe spotkanie było wstępem do cyklu debat dotyczących dokumentu, które odbędą się na przełomie października i listopada.

Witając zaproszonych gości, prezydent Bruski wskazywał motywacje do aktualizacji strategii. – Musimy dostosować się do otaczającej nas rzeczywistości, w tym zmian, które proponuje nam obecny rząd – wyjaśniał. I dodawał, że realnych kształtów nabrały też unijne programy, dzięki czemu wiemy, na jakie wsparcie możemy liczyć w najbliższych latach (Bydgoszcz ma aktualnie zabezpieczone finansowanie zewnętrzne w wysokości około miliarda złotych). – Poza tym, część zapisanych w strategii (powstała w 2013 roku i została wówczas przegłosowana przez radnych) celów już zrealizowaliśmy bądź jesteśmy w trakcie ich realizacji – wyliczał prezydent.

Realizacja wielu zadań wymaga współpracy, w tym z samorządem województwa, stąd obecność na sali marszałka Piotra Całbeckiego. Przekonywał on, że nieuzasadnione są zarzuty, że zachodnia część regionu jest dyskryminowana przy rozdzielaniu środków unijnych i zaniedbywana. Sporo czasu poświęcił kwestiom transportu. – Tworzymy dokumenty planistyczne, które pozwolą nam być gotowymi do realizacji inwestycji, jeśli znajdą się na to pieniądze – stwierdził Całbecki. Port lotniczy nazwał z kolei „oczkiem w głowie”. – Drżymy za każdym razem, gdy pojawiają się nowe informacje o odwołanych lotach Ryanaira. Dlatego chcemy mocno stawiać na takich partnerów jak Lufthansa – zaznaczał marszałek.

Specjalnie zaproszeni goście – dr Paweł Kubicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy dr Wiesława Gierańczyk omawiali wyzwania stojące przed miastami – partycypację społeczną oraz proces wyludniania obszarów miejskich połączony ze starzeniem się społeczeństwa. Kubicki wskazywał chociażby na silne ruchy miejskie we Wrocławiu, które mogą być modelem wartym wykorzystania w mieście nad Brdą. Dr Gierańczyk pokazywała z kolei zmiany, które nastąpiły bądź nastąpią w strukturze społecznej miasta. Przykłady – bardzo duży wzrost liczby zagranicznych studentów (głównie z Ukrainy) na bydgoskich uczelniach czy osiedlanie się bydgoszczan w pobliskich miejscowościach [CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT].

Do udziału w debatach tematycznych, które rozpoczną się 23 października, zachęcała z kolei Maria Wasiak. Zastępczyni prezydenta Bruskiego będzie odpowiedzialna za aktualizację strategii. Do 26 bm. na stronie www.strategia.bydgoszcz.pl dostępna jest ankieta dla mieszkańców związana z dokumentem. Terminarz konferencji i wiodąca tematyka znajdują się poniżej.

DEBATY ZWIĄZANE ZE STRATEGIĄ 2.0 – AKTUALIZACJĄ STRATEGII ROZWOJU BYDGOSZCZ DO 2030 ROKU
– 23 października – temat: MŁODZIEŻ / Artego Arena
– 26 października – temat: SENIORZY / Artego Arena
– 30 października – temat: TWÓRCZOŚĆ / Artego Arena
– 6 listopada – temat: GOSPODARKA I SZKOLNICTWO WYŻSZE / Artego Arena
– 7 listopada – temat: AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA / Artego Arena
– 9 listopada – temat: PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ I KOMUNIKACJA / sala sesyjna urzędu miasta, ul. Jezuicka

Początek wszystkich debat o godzinie 17:00.