Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak przygotować się do sezonu rowerowego? Podpowiadamy razem z Julią Wudniak i ABRAMCZYK TEAM

Dodano: 28.03.2024 | 12:53

Na zdjęciu: Julia Wudniak radzi, jak przygotować się do sezonu rowerowego.

Fot. MB

Pogoda za oknem jest coraz lepsza, więc bydgoszczanie coraz chętniej sięgają po rowery. Co jednak trzeba zrobić, aby początek sezonu rowerowego przebiegł zgodnie z planem? Pytamy Julię Wudniak, zawodniczkę UKS 9 Team, wspieraną także przez bydgoską firmę ABRAMCZYK.

1. Ubierz się właściwie do warunków

W marcu i kwietniu pogoda potrafi jeszcze być zdradliwa. Nawet jeśli termometr wskazuje kilkanaście stopni, to mocniejszy wiatr sprawia, że wcale nie jest tak ciepło. Nagłe skoki temperatury za oknem też nie zawsze są korzystne i w takim przejściowym okresie między zimą a wiosną łatwo nabawić się przeziębienia.

Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni ubiór. – W chłodniejszą pogodę warto pamiętać o rękawiczkach, chuście na głowie, czasem także o kamizelce – mówi Julia Wudniak, która na te najchłodniejsze dni poleca także dłuższe spodnie i ochraniacze na buty.

Czytaj także: Ściganie z elitą. Julia Wudniak szykuje się do nowego sezonu

Zadbanie o dłonie i stopy jest bardzo ważne, bo o ile mięśnie można rozgrzać, tak przemarznięte palce mogą okazać się dużym problemem.

Nie można też przesadzać w drugą stronę i ubrać się za ciepło. – Ja polecam ubiór na cebulkę, czyli więcej warstw, które potem można zdejmować. Sprawdza się to zdecydowanie lepiej niż jedna ciepła rzecz – mówi Julia.

2. Zadbaj o rower

Rowerzystów możemy podzielić na tych, którzy jeżdżą przez cały rok oraz tych, którzy o rowerze przypominają sobie wraz z nadejściem wiosny. Jedni i drudzy muszą dbać o sprzęt. Przed pierwszym wyjazdem trzeba zobaczyć, czy rower jest sprawny.

Jak przygotować się do sezonu rowerowego? Podpowiadamy razem z Julią Wudniak i ABRAMCZYK TEAM

– Sprawdź powietrze w kołach, zobacz czy osprzęt jest wyczyszczony i nasmarowany i sprawdź, czy pozycja jest odpowiednia – mówi młoda kolarka. Można jej zaufać, ponieważ 20-latka to reprezentantka Polski na mistrzostwach świata i Europy. Jest też w gronie obiecujących sportowców z Bydgoszczy, którzy tworzą grupę ABRAMCZYK TEAM.

Trudno jednoznacznie określić, jakie powietrze w kołach jest właściwe. Jeśli wjeżdżasz w teren, to najlepiej sprawdzają się wartości ok. 2 atmosfer. Im więcej twardej nawierzchni, tym większe może być ciśnienie – w rowerach szosowych to nawet 8-9 atmosfer. Zbyt mała powietrza to większe ryzyko przebicia, natomiast zbyt duże ogranicza komfort jazdy i negatywnie wpływa na przyczepność.

Zły dobór wysokości siodełka to także częsty błąd rowerzystów – jeśli siodełko jest umieszczone za nisko, to może i siedzi się dość wygodnie, ale kolana są nadmiernie obciążone.

3. Bezpieczeństwo w czasie jazdy

Niezwykle ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy są hamulce. Dlatego warto regularnie sprawdzać, czy działają prawidłowo. – To podstawa bezpieczeństwa na drodze – mówi Julia.

@metropoliabydgoska.pl Julia Wudniak radzi jak przygotować się do sezonu rowerowego!????????‍♀️#abramczyk #abramczykteam #bydgoszcz #cycling #kolarstwo #kolarka #juliawudniak ♬ dance the night dua lipa – dl3audios

W przeciwieństwie do pompowania powietrza w kołach, samodzielna poprawa działania hamulców jest dość skomplikowana. Warto jednak dbać o ich czystość – przecierać tarcze hamulcowe bądź powierzchnię do hamowania na obręczach.

– Warto też pamiętać o kasku na głowie oraz lampkach: białym świetle z przodu i czerwonym z tyłu – przypomina Julia. W razie upadku kask może uratować życie, a dzięki lampkom rowerzysta jest zdecydowanie lepiej widoczny dla kierowców.

4. Nie zapominaj o jedzeniu i piciu

Tak jak samochód potrzebuje paliwa do jazdy, tak człowiek musi pozyskać energię z jedzenia i picia, aby mieć siłę jechać rowerem. Nawet jeśli jesteś w dobrej formie, to głód może sprawić, że nagle stracisz niemal całą moc.

– Ja zawsze zabieram banana albo owocowy mus i napój w bidonach. Ważne, aby jedzenie i picie przyjmować w regularnych odstępach: nawodnienie co 15 minut i jedzenie tak co pół godziny – mówi Julia. Dzięki pilnowaniu odżywiania zachowacie siłę przez cały wyjazd na rower.

Ważne jest także zdrowe odżywianie przed treningiem i po treningu. Cięższe, tłuste jedzenie to wróg każdego rowerzysty, zaś dobra dieta sprawi, że na rowerze będziesz czuł się dużo lepiej, a po powrocie do domu uzupełnisz kalorie dobrymi składnikami. Tu z pomocą, nie tylko dla rowerzystów, ale też wszystkich osób, prowadzących aktywny tryb życia przychodzi bydgoska, rodzinna firma ABRAMCZYK, która importuje do Polski ogromne ilości ryb i owoców morza z całego świata. To właśnie dieta oparta na tych produktach zapewnia sportowcom niezbędną „lekkość” i dobre samopoczucie podczas treningów i zawodów.

5. Rozsądnie planuj trasę

Gdy po kilku miesiącach zimy wyciągasz rower, to nic dziwnego, że masz ochotę jechać jak najdalej i jak najszybciej. Pamiętaj jednak, że pierwsze wyjazdy mogą być ciężkie. Organizm nie jest przystosowany do intensywnego wysiłku, a ciało odzwyczaiło się od pozycji, którą zajmujesz na rowerze.

– Pamiętajcie, że jazda na rowerze ma przede wszystkim sprawiać dużo przyjemności – przekonuje Julia, która radzi, aby zwłaszcza na początek wybierać łatwiejsze trasy.

Stopniowo dokładajcie czas, dystans, prędkość albo trudność. Nie chodzi o to, żeby wyjść na rower raz i tak się umęczyć, żeby przez kolejne dwa tygodnie ani razu nie wyjść z domu. Wtedy będziecie mogli obserwować efekty regularnej jazdy, a wasza forma będzie regularnie rosnąć.

Jak przygotować się do sezonu rowerowego? Podpowiadamy razem z Julią Wudniak i ABRAMCZYK TEAM

Sebastian Torzewski