Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jaką choinkę wybrać na święta?

Dodano: 21.12.2022 | 17:43

Na zdjęciu: Choinka to obowiązkowy element każdych świąt Bożego Narodzenia.

Fot. freepik

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Przystrojone, zielone drzewko, pod którym w wigilijny wieczór zostaną ukryte prezenty, to obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkania, domu czy ogrodu. Jaką choinkę najlepiej wybrać i jak o nią później dbać.

Historia choinki jako bożonarodzeniowego drzewka sięga minimum XVI wieku. Tradycja narodziła się w Alzacji (kraina w północno-wschodniej Francji), gdzie ozdabiano ją przedmiotami z papieru i jabłkami. Początkowo wcale nie stawała na podłodze, ale wieszana była pod sufitem, czubkiem do dołu.

Czy warto wybrać choinkę naturalną?

Do najpopularniejszych gatunków w Polsce należą świerki, a potem jodły. Często pochodzą one ze specjalnych plantacji. Niektóre drzewa pozyskuje się wprost z lasu w ramach zaplanowanych wcześniej zabiegów pielęgnacyjnych.

Można kupić choinkę ciętą (bez korzeni) lub w doniczce (z korzeniami). Można też oczywiście sztuczną, ale ona nigdy nie zastąpi prawdziwego drzewka z lasu, które rośnie pochłaniając dwutlenek węgla, służy zwierzętom, a gdy ulega rozkładowi, nie zanieczyszcza środowiska. W dodatku, jego naturalne olejki eteryczne podkreślają świąteczną atmosferę. Sztuczna choinka nie podlega za to recyklingowi i rozkłada się aż 500 lat.

Problemem naturalnych choinek mogą być spadające igły. Aby tego uniknąć, najlepiej postawić drzewko w pobliżu okna, gdzie temperatura jest niższa. Wystrzegać należy się miejsca przy kaloryferze. Nawet ściętą choinkę warto podlewać, co pomoże przedłużyć jej świeżość.

Leśnicy ostrzegają też przed kupowaniem choinek z niepewnego źródła. Lepiej zaopatrzyć się u nich lub u sprzedawców, którzy mogą okazać dokument potwierdzający legalne pozyskanie drzewka.

Dekorowanie choinki

Gdy już choinka jest w naszym domu, trzeba ją udekorować. Są dwie szkoły. Jedni decydują się na eleganckie bombki i łańcuchy utrzymane w określonych barwach. Inni wolą wieszać na choince ozdoby własnej roboty, na przykład przygotowane przez dzieci albo słodycze, które w tajemnicy można podjadać. Aby nadać choince szczególnego charakteru, warto też ją oświetlić lampkami, a na górze umieścić na przykład gwiazdkę.

A co zrobić z choinką po świętach? Można ją wyrzucić na kompost, spalić w ognisku lub oddać do specjalnego punktu zbioru, gdzie zostanie rozdrobniona, a następnie wykorzystana w ogrodach lub będzie skierowana do elektrociepłowni, gdzie zostanie spalona.

Świeżą choinkę można także przesadzić. W takim przypadku nie należy jej trzymać w domu dłużej niż 7 dni, a także nie używać brokatu ani sztucznego śniegu. Przed wystawieniem na mróz, powinno się ją wstawić na kilka dni na przykład do garażu, żeby drzewko przyzwyczaiło się do chłodu. Doniczkę trzeba osłonić słomą lub włókniną, a przy temperaturze powyżej zera podlewać. Przesadzić można na wiosnę.

Nadleśnictwo Żołędowo w swojej ofercie posiada świerki zwyczajne w 3 wariantach:

do 1,50 m w cenie 36 zł za sztukę,
od 1,6 m do 3,5 m w cenie 44 zł za sztukę,
od 3,6 m do 5 m w cenie 64 zł za sztukę.
Drzewka pochodzą z plantacji obok i są na bieżąco ścinane, co daje gwarancję najwyższej świeżości. Sprzedaż choinek potrwa do 22 grudnia. Punkt jest od 8 do 14. Drzewka sprzedawane są na placu przy siedzibie Nadleśnictwa Żołędowo, tj. przy ul. Parkowej 4A w Osielsku (wjazd od ul. Leśników).

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments