Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJaka jest najwyższa i najniższa emerytura w regionie? Szokujące liczby
22.04.2021 | 11:41

Jaka jest najwyższa i najniższa emerytura w regionie? Szokujące liczby

Na zdjęciu: W województwie kujawsko-pomorskim wypłacana jest najwyższa kobieca emerytura w Polsce.

Fot. mat. prasowe ZUS

Najniższa emerytura w województwie kujawsko-pomorskim to 19 groszy, a najwyższa przekracza 25,3 tys. zł.  Jest to najwyższa kobieca emerytura w Polsce.

Najniższą emeryturę w regionie wypłaca toruński oddział ZUS,a wysokość tego świadczenia to zaledwie 19 groszy!. Tak niską emeryturę otrzymuje kobieta, która na przestrzeni całego życia przepracowała 17 dni.  Z kolei najniższą emeryturę, którą wypłaca bydgoski oddział ZUS, otrzymuje kobieta, której staż pracy wynosi tylko 2 dni. Jej emerytura to 54 grosze. – W Polsce najniższa emerytura w wysokości 2 groszy trafia do mieszkanki województwa lubelskiego, która składkę na ubezpieczenia społeczne miała opłacaną za 1 dzień. Jej sytuacja finansowa poprawiła się, odkąd wprowadzono świadczenie Mama 4+ i jako uzupełnienie do swojej dwugroszowej emerytury otrzymuje teraz rodzicielskie świadczenie uzupełniające – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Najszczęśliwszą emerytką w naszym województwie ze względu na wysokość swojego świadczenia jest 87-latka, która na emeryturę przeszła po skończeniu 81 lat, mając ponad 62 lata stażu pracy. Jej miesięczna emerytura wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym, którą wypłaca bydgoski oddział ZUS przekracza 25,3 tys. zł. Jest to najwyższa kobieca emerytura w Polsce. Wysokie świadczenie ma także 80-letni emeryt z toruńskiego oddziału ZUS, który co miesiąc otrzymuje niemal 15,8 tys. zł. W swoim życiu przepracował ponad 45 lat, a na emeryturę przeszedł 13 lat później niż powszechny wiek emerytalny, czyli w wieku 78 lat.

Jaka jest recepta na wysoką emeryturę? –  Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Zakończenie pracy nawet rok po ukończeniu wieku emerytalnego pozwala otrzymać wyższą emeryturę nawet o 10 – 15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Nie bez znaczenia są również zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura – tłumaczy rzeczniczka.

Zanim złożymy wniosek o emeryturę, warto skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej w placówce ZUS. – Doradca wyliczy prognozowaną wysokość emerytury, powie o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować, a także doradzi kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę. Z usług doradcy emerytalnego można także skorzystać w  trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS – dodaje rzeczniczka.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści