Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jaka jest tożsamość architektoniczna Bydgoszczy? Dyskusja w Młynach Rothera

Dodano: 22.10.2024 | 12:06

Na zdjęciu: Co jest symbolem architektonicznym - Przystań Bydgoszcz lub rewitalizowane Młyny Rothera? - Porozmawiamy o tym podczas ostatniego spotkania z cyklu "Mozaika lokalnych tożsamości" - informują organizatorzy czwartkowego (24.10) wydarzenia.

Fot. Wiktoria Marciniak

Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bydgoszcz, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Młyny Rothera zapraszają na spotkanie z dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anną Rembowicz-Dziekciowską oraz historyczką sztuki dr Iwoną Jastrzębską-Puzowską, które poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk. Będzie ono poświęcone tożsamości architektonicznej miasta.

Bydgoszcz to miasto o niezwykle skomplikowanej historii narodowościowo-społecznej. Wpływ na to miała m.in. budowa Kanału Bydgoskiego w 1773 roku, która zmieniła małą miejscowość w prężnie funkcjonujący ośrodek. W 1920 roku z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim. Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł wiele istotnych realizacji użyteczności publicznej, a powojenny to z kolei rozkwit budownictwa związanego z kulturą i edukacją – m. in. Filharmonii Pomorskiej, Opery Novej oraz obiektów szkół wyższych. Obecnie jednym z kierunków myślenia o mieście jest zwrócenie Bydgoszczy ku rzece.

Jak wygląda współczesna tożsamość architektoniczna Bydgoszczy, czy ważna jest w niej niemiecka przeszłość i zabudowa historyczna, czy także najnowsze realizacje: Przystań Bydgoszcz lub rewitalizowane Młyny Rothera? Porozmawiamy o tym podczas ostatniego spotkania z cyklu „Mozaika lokalnych tożsamości”. Wstęp wolny – zachęca Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Stalowa część pomnika w Dolinie Śmierci zostanie zdemontowana


W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 24 października o godzinie 18:00 (Młyn, I piętro) udział wezmą: dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy Anna Rembowicz-Dziekciowska i dr Iwona Jastrzębska-Puzowska. Spotkanie poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk (Program 2 Polskiego Radia).

Anna Rembowicz-Dziekciowska – architekt, urbanista, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. W latach 1987-1996 była projektantem w biurze projektowym „Miastoprojekt – Bydgoszcz”, w latach 2007-2011 prowadziła własną pracownię projektową. W latach 1997-2003 i od 2011 roku związana z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Bydgoszczy, gdzie kierowała zespołem opracowującym wiele dokumentów planistycznych i studialnych dotyczących polityki przestrzennej miasta, w tym idei wykorzystywania walorów rzeki Brdy i odwracania się miasta ku wodzie oraz opracowań wskazujących kierunki rewitalizacji historycznej tkanki miasta.

BYDGOSZCZ WIDZIANA Z BRDY. OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

Dr Iwona Jastrzębska-Puzowska – bydgoszczanka, historyczka sztuki, wykładowczyni i nauczycielka. Od lat zajmuje się badaniem i popularyzacją wiedzy na temat bydgoskiej architektury i urbanistyki z przełomu XIX i XX wieku oraz z czasów PRL-u, starając się przy tym zgłębić istotę miejscowego genius loci. Aldona Łaniewska-Wołłk – dziennikarka i publicystka kulturalna. Zawodowo związana z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie m. in. prowadzi audycję o tematyce architektonicznej „Studio projektowe”. Publikuje także w „Rzeczpospolitej – Plus Minus”. Poza architekturą interesuje ją również literatura, szczególnie reportaż literacki.

Na miejscu będzie możliwość zakupu książki “Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” z 30% rabatem. Płatność tylko gotówką.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Żubry
Żubry
3 dni temu

Szkoda, że współczesna tożsamość architektoniczna sprowadza się do tego co developerzy chcą. Parcie na budowę nowych 40m „apartamentów” powoduje zabudowę każdego możliwego skrawka zielonego terenu.