Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jaki powinien być dom bezpieczny dla dziecka? Jak zwiększyć bezpieczeństwo w domu?

Dodano: 11.01.2024 | 11:44

Na zdjęciu: Należy chować drobne przedmioty, którymi małe dziecko może się zadławić: monety, guziki, sznurki, paski, tasiemki i łańcuszki.

Fot. nadesłane

Pojawienie się dziecka zawsze wywraca życie domowników do góry nogami. Rolą rodziców jest zapewnienie maluchowi odpowiednich warunków do odkrywania świata, co wiąże się z koniecznością pamiętania o zasadach bezpieczeństwa. Szczególnie, gdy pociecha staje się bardziej ruchliwa, zapanowanie nad nią jest trudniejsze. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób stworzyć bezpieczne i komfortowe dla najmłodszych otoczenie.

Podstawowe wskazówki dotyczące zabezpieczania otoczenia

Przygotowując dom na przyjęcie i zamieszkanie w nim małego dziecka, należy schować w niedostępnym miejscu proszki i płyny do prania, środki czyszczące i wybielacze, kosmetyki, ostrza do maszynki do golenia, lekarstwa, nożyczki, noże, zapałki, zapalniczki, plastikowe reklamówki i przyprawy. Odpowiednie będą wysoko powieszone lub dobrze zamknięte szafki. Wszelkie płyny powinny być trzymane w oryginalnych opakowaniach w celu uniknięcia pomyłki. Istnieją specjalne środki czystości, które uniemożliwiają dziecku ich samodzielne odkręcenie.

Jaki powinien być dom bezpieczny dla dziecka? Jak zwiększyć bezpieczeństwo w domu?

Bezpieczna podłoga, drzwi i meble

Dobrze, by podłoga była pokryta miękkimi dywanami, które zniwelują siłę ewentualnego upadku i obrażenia. W pozostałych miejscach warto przykleić specjalne naklejki antypoślizgowe. Zabawki, buty czy inne przedmioty powinny być odstawiane na miejsce, by uniknąć wypadku.

Trzeba też zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z meblami. Niestabilne półki i lampki nocne należy przymocować do szafek, stojące wieszaki najlepiej jest zastąpić mocowanymi do ściany. Tak samo przytwierdzone do ścian powinny być regały z książkami.

Narożniki trzeba zabezpieczyć ochraniaczami, schować serwety i obrusy, stawiać wysoko wazony i szklane butelki. Nie powinno się też zostawiać w zamkach kluczy. Drzwi i okna to bardzo interesujące z punktu widzenia najmłodszych elementy. Po przyjściu do domu należy za każdym razem zamykać drzwi wejściowe na zamek i zamontować dodatkowo stopery, które uchronią dziecko przed ewentualnym przytrzaśnięciem sobie palców lub zbiciem szyby. W domu nie powinny się znajdować też spiczaste klamki.

Jaki powinien być dom bezpieczny dla dziecka? Jak zwiększyć bezpieczeństwo w domu?

Bezpieczna kuchnia i łazienka

To w kuchni dochodzi najczęściej do wypadków. Stawiając garnki czy patelnie, należy zwrócić uwagę na to, by ich rączki skierowane były w stronę ściany. Pełne naczynia nie powinny stać blisko krawędzi. Jeśli jest to możliwe, najlepiej gotować na palnikach znajdujących się bliżej ściany. Kuchenka może zostać osłonięta specjalną kratką. Należy też co jakiś czas sprawdzać, czy pokrętła od kuchenki znajdują się w pozycji wskazującej na to, że jest ona wyłączona, a także, czy kosz na śmieci jest zamknięty, opróżniony i umyty. Warto zainwestować w tzw. nietłukące się naczynia.

W łazience w wannie można umieścić mniejszą, plastikową wanienkę. Szklane przedmioty nie powinny stać na brzegu wanny. Mokrą podłogę należy każdorazowo wytrzeć do sucha i zakupić piankowy dywanik. Dziecko nie powinno zostawać samo w wannie nawet na chwilę.

Jaki powinien być dom bezpieczny dla dziecka? Jak zwiększyć bezpieczeństwo w domu?>

Ochrona przed porażeniem prądem i pożarem

Nieużywane w danym momencie sprzęty powinny być odłączone od sieci elektrycznej. Przewody należy chować w taki sposób, by dziecko nie miało do nich dostępu. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zatyczki do kontaktów, których maluch nie będzie w stanie wyjąć.

W tym miejscu warto poruszyć jeszcze jeden temat – jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnych przeglądach kominiarskich, które umożliwią ocenę stanu przewodów dymnych i wentylacji. Na poprawę bezpieczeństwa w domu ma wpływ też systematycznie czyszczenie pieca i paleniska. Warto zamontować czujniki dymu, gazu i temperatury. W każdym domu powinny znajdować się dwie lub trzy gaśnice, rozlokowane w różnych miejscach.

Jaki powinien być dom bezpieczny dla dziecka? Jak zwiększyć bezpieczeństwo w domu?

Inne uniwersalne zasady

W wielu przypadkach sprawdza się ozdobienie pokoju dziecka odblaskowymi naklejkami. Jeśli maluch obudzi się w nocy i będzie chciał wyjść z łóżka, lekkie światło zmniejszy ryzyko upadku. Trujące rośliny doniczkowe powinny zostać postawione lub zawieszone na tyle wysoko, by dziecko nie miało do nich dostępu. Niebezpieczny dla najmłodszych jest też nawóz znajdujący się w doniczkach.

Należy chować drobne przedmioty, którymi małe dziecko może się zadławić: monety, guziki, sznurki, paski, tasiemki i łańcuszki. Warto zwracać uwagę na wiek podany na zabawkach. Niektóre z nich zawierają elementy, które mogą zostać połknięte przez niemowlaka. Dziecko nie powinno przebywać blisko żelazka podczas prasowania. By zabezpieczyć się przed konsekwencjami różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń, ubezpiecz dom.