Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jakub Banaszak z BKS Bydgoszcz na podium łuczniczych mistrzostw Polski!

Dodano: 15.02.2016 | 20:06
łucznictwo Bydgoszcz

Ostatnim bydgoskim medalistą mistrzostw kraju w łucznictwie był... olimpijczyk z Atlanty - Paweł Szymczak.

Na zdjęciu: Jakub Banaszak dzięki celnym strzałom dotarł na podium halowych mistrzostw Polski.

Fot. FreeImages

Po dwóch dekadach przerwy na szyi reprezentanta bydgoskiego łucznictwa ponownie zawisł medal seniorskich mistrzostw Polski. Podczas rozgrywanego w miniony weekend w Zamościu halowego czempionatu miejsce na najniższym stopniu podium zajął Jakub Banaszak.

Zawodnik BKS-u swoje aspiracje medalowe wyraził już w kwalifikacjach do głównego turnieju mistrzostw kraju, gdy uzyskał drugi wynik, ustępując – i to o zaledwie jeden punkt – doświadczonemu olimpijczykowi z Barcelony, 47-letniemu Sławomirowi Napłoszkowi.

Do decydującej rywalizacji awansowało 32 łuczników. Zostali rozstawieni według miejsc zajętych podczas kwalifikacji – 1 z 32, 2 z 31 i tak dalej. W 1/16 finału Banaszak po barażach wyeliminował Macieja Fałdzińskiego ze Stelli Kielce. Do najlepsze ósemki wszedł z kolei po pokonaniu Jacka Kwaczyńskiego. Przepustkę do strefy medalowej uzyskał natomiast dzięki wygranej nad Jakubem Szafarzem.

Marsz Banaszaka do wielkiego finału mistrzostw Polski zatrzymał dopiero 21-letni (o rok starszy od łucznika BKS-u) Adam Jurzak, późniejszy srebrny medalista. – Zabrakło nam w decydującym momencie trochę szczęścia – przyznaje Tomasz Gruszczyński, trener młodego bydgoskiego medalisty. Triumfatorem całej imprezy został Robert Marcinkiewicz z ROKIS Radzymin.

Już w nadchodzący weekend przed Banaszakiem kolejna szansa na medal – w Łodygowicach odbędą się bowiem Halowe Mistrzostwa Polski Młodzieżowców i Juniorów. – Jedziemy po złoto – nie ukrywa trener Gruszczyński. Dla jego podopiecznego bieżący rok jest ostatnim w kategorii juniorów.

Wraz z Banaszakiem na turniej do Łodygowic udadzą się: w kategorii juniorek Magdalena Szulc, a w gronie młodzieżowców – Monika Gruszczyńska.