Jarosław Gowin w Bydgoszczy. Dla UKW przywiózł spore pieniądze
Dodano: 24.08.2019 | 08:54Konferencja z udziałem wicepremiera odbyła się w budynku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Na zdjęciu: Podczas konferencji, szef resortu nauki przekazał rektorowi UKW prof. Jackowi Woźnemu czek na kwotę 11,343 mln zł.
Fot. Szymon Fiałkowski
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w piątek gościł w Bydgoszczy. Symbolicznie przekazał czek na realizację projektu realizowanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
– Bardzo się cieszę z tej niespodziewanej wizyty, ale bardzo miłej – zaczął konferencję rektor UKW prof. Jacek Woźny i przypomniał, że uczelnia realizuje drugi z dużych projektów „Stawiamy na rozwój UKW”. Będzie on głównie realizowany na wydziale matematyki i fizyki. W ramach tego wydziału będą odbywały się główne inwestycje. Celami projektu, który będzie realizowany na uniwersytecie, jest wzrost kompetencji u studentów, który odpowiadać ma potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz podniesienie kompetencji kadr dydaktycznych poprzez realizację kompleksowego programu poprawy jakości funkcjonowania w ramach modułów: programów kształcenia, podnoszenia kompetencji i programów stażowych.
Wicepremier Gowin przypominał, że wielkimi krokami zbliża się inauguracja roku szkolnego (ten zacznie się w poniedziałek, 2 września), a 1 października rozpocznie się nowy rok akademicki. – To będzie szczególny rok – przypomniał szef resortu nauki. – Wchodzą wżycie przepisy konstytucji dla nauki, która – wierzę w to – nada nowy impuls rozwojowy polskiej nauce i uczelniom – dodał. Gowin podkreślił, że od nowego roku akademickiego funkcjonować będą też nowe statuty uczelni. Rektorowi UKW pogratulował tego, że wszystkie akty prawne powstały w atmosferze dialogu, bez żadnych napięć i niepokojów. – Spotykałem się wielokrotnie w trakcie prac nad tą ustawą i wielokrotnie pojawiały się takie obawy, że ona będzie korzystna dla tych największych uczelni, z tych głównych akademickich metropolii – nie ukrywał i przyznał, że tak nie będzie. Zapowiedział, że ustawa otwiera równe szanse dla wszystkich typów uczelni.
W opinii wicepremiera Gowina, nakłady na szkolnictwo są w Polsce wyższe od średniej w krajach OECD, a w przypadku szkolnictwa wyższego, ta gałąź edukacji jest ciągle niedofinansowana. – Przewidujemy rekordowy, blisko dwumiliardowy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w tegorocznym budżecie, a ponadto rząd wyemitował 3 mld obligacji skarbu państwa do podziału między uczelnie publiczne, przy czym ponad 2 mld trafiły do uczelni średnich i mniejszych – dodał minister nauki i szkolnictwa wyższego. Ponadto zadeklarował, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki finansowe na podwyżki dla pracowników sektora nauki akademickiej. Jak wysokie one będą? Tego mamy się dowiedzieć w przyszłym tygodniu, kiedy rząd przekaże informację o projekcie budżetu na 2020 rok.