Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Starego Fordonu doczeka się remontu. I to jeszcze w tym roku

Dodano: 07.09.2021 | 16:39

Na zdjęciu: Zabytkowa drewniana weranda przylega do kamienicy przy ulicy Kapeluszników 2 w Starym Fordonie.

Fot. mat. UM Bydgoszczy

Jedyna w Bydgoszczy kuczka, czyli żydowska drewniana weranda znajdująca się w Starym Fordonie, zostanie wyremontowana. W środę poznamy oferty potencjalnych wykonawców prac.

Stan bardzo charakterystycznego obiektu przylegającego do pochodzącej z lat 80. XIX wieku kamienicy przy ulicy Kapeluszników 2 od dawna jest bardzo zły. Od kilku lat o jego remont zabiegali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Zwracali uwagę na wyjątkowość tej konstrukcji i jej znaczenie dla tożsamości Starego Fordonu. Jak dotąd prace remontowe objęły jedynie samą kamienicę (podczas robót znaleziono zresztą wiele pamiątek żydowskich), natomiast kuczki – już nie.

Wiosną bydgoski ratusz zadeklarował, że w ramach budżetu przekazanego miejskiemu konserwatorowi zabytków drewniana weranda w końcu doczeka się naprawy. I rzeczywiście – pod koniec sierpnia Sławomir Marcysiak zaprosił do składania ofert firmy zainteresowane remontem zabytku (do rejestru obiekt został wpisany w 2017 roku). Potencjalni wykonawcy muszą wykazać doświadczenie w pracach konserwatorskich z wykorzystaniem drewna i złożyć swoje propozycje cenowe do środy, 8 września.

Prace mają być realizowane według przygotowanego w grudniu ubiegłego roku programu konserwatorskiego. Obejmuje on między innymi wzmocnienie konstrukcji oraz odtworzenie i naprawę detali kuczki. Wykonawca powinien wykonać wszystkie roboty do 20 grudnia br.

Kuczka to weranda budowana z drewna z okazji żydowskiego święta Sukkot zwanego też Świętem Szałasów (lub Namiotów). Ma ona przypominać Żydom o warunkach, w których żyli podczas wędrówki z Egiptu. Bydgoska kuczka powstała pod koniec XIX wieku przy południowej ścianie kamienicy przy wspomnianej ul. Kapeluszników 2. Mieszkał tam między innymi Itzig Barness, który zajmował się handlem wełną, drewnem i materiałami budowlanymi.

Święto Sukkot rozpoczyna się pięć dni po święcie Jom Kipur, które w tym roku przypada na 15-16 września.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pierdzący
pierdzący
2 lat temu

Szastają kasą miejską na lewo i prawo, więc zapewne wydadzą z ćwierć miliona złotych na tą 20m2 drewnianą altankę.