Na UKW trwa międzynarodowa konferencja o cyberbezpieczeństwie
Dodano: 20.05.2024 | 12:12Na zdjęciu: Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego trwa zorganizowana przez Wydział Nauk o Polityce i Administracji międzynarodowa konferencja naukowa "Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni".
Fot. Alicja Chrobak
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego trwa zorganizowana przez Wydział Nauk o Polityce i Administracji międzynarodowa konferencja naukowa „Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni”.
Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych wprowadził wiele zmian w życiu jednostek, społeczeństw, a także w funkcjonowaniu państw i organizacji międzynarodowych. Cyberprzestrzeń stała się równoległą przestrzenią ich działalności, nie tylko przenosząc pewne aktywności w sferę wirtualną, ale także inicjując zupełnie nowe.
– Wśród licznych korzyści, jakie obserwujemy w związku z zastosowaniem elektronicznych narzędzi komunikacji w sferze publicznej, warto zwrócić uwagę na zmiany w procesie rządzenia i zarządzania państwem – w formie elektronicznej administracji czy e-governance, ale także na nowe formy uczestnictwa obywatelskiego, zarówno formalnego, jak i nieformalnego. Zastosowanie elektronicznych narzędzi komunikacji przekroczyło już bowiem potencjał komunikacyjny, stając się istotnym elementem życia prywatnego i publicznego – podkreśla uczelnia.
Wraz z tymi zmianami, pojawiły się także nowe zagrożenia związane z bezpieczeństwem informacji i transakcji w sieci, systemów cyfrowych, a także z prywatnością czy podejmowaniem aktywności w społecznościach sieciowych – stąd też Wydział Nauk o Polityce i Administracji UKW zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą cyberbezpieczeństwu. Zaproszono na nią specjalistów i ekspertów zainteresowanych cyberprzestrzenią i jej aspektami w perspektywie politologicznej, prawnej, socjologicznej, psychologicznej, pedagogicznej, ekonomicznej, technologicznej, militarnej, a także praktyków reprezentujących instytucje i organizacje lokalne.
Wydarzenie rozpoczęło się dziś (20 maja) w Bibliotece UKW; potrwa ono do jutra. W obradach plenarnych, prowadzonych przez dr hab. Izabelę Kapsę wzięli udział przedstawiciele uczelni z Polski, Hiszpanii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii, którzy opowiadali o bezpieczeństwie jednostki i państwa w świecie wirtualnym. Popołudniowa część będzie poświęcona bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni z perspektywy państw i organizacji międzynarodowych. Zaplanowano też sesje panelowe; goście spoza Bydgoszczy będą też mieli okazję zobaczyć miasto z perspektywy Brdy i odwiedzą Młyny Rothera.
Konferencja „Jednostka i państwo w cyberprzestrzeni” została objęta Patronatem Honorowym Ministra Cyfryzacji, Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Dowódcy Joint Force Training Centre, Dyrektora NATO Military Police Centre of Excellence, JM Rektora UKW oraz Polskiego Towarzystwa Cyfrowego i Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, a także Patronatem medialnym TVP3 Bydgoszcz oraz Radia PiK.
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024
- Bydgoszcz buduje markę turystyczną. Naszą siłą jest Brda i jej ponadprzeciętna oferta atrakcji - 10 grudnia 2024