Bydgoszcz
10C
Opady
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 11 • L 10
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
9C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacja„Jedynka” ma 400 lat! W październiku uroczyste obchody jubileuszu [PROGRAM]
I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy - SF
21.09.2019 | 10:25

„Jedynka” ma 400 lat! W październiku uroczyste obchody jubileuszu [PROGRAM]

Na zdjęciu: I Liceum Ogólnokształcące nawiązuje do tradycji kolegium jezuickiego, którego początki datuje się na 1619 rok.

Fot. SF

Jedna z najbardziej znanych bydgoskich szkół – I Liceum Ogólnokształcące – obchodzi w tym roku 400-lecie powstania. Jej historia zaczęła się w 1619 roku, kiedy to przybyli do Bydgoszczy jezuici założyli placówkę oświatową. Z okazji tej rocznicy Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy – Jedynka Bydgoszcz organizuje zjazd absolwentów.

Początki I LO datuje się na okres panowania Wazów – w 1619 roku przybyli do Bydgoszczy jezuici, po otwarciu swojej rezydencji w mieście, postanowili utworzyć w nim szkołę. Kolegium jezuickie początkowo mieściło się przy Starym Rynku (od 1695 roku w obecnej siedzibie bydgoskiego ratusza). W 1773 nastąpiła kasata zakonu jezuitów, co doprowadziło do przemianowania kolegium w Królewskie Gimnazjum Klasyczne. W 1878 placówka przeniosła się z budynku przy ulicy Jezuickiej do nowego gmachu przy placu Wolności, będącego obecną siedzibą „jedynki”.

Po powrocie Bydgoszczy do Macierzy, w marcu 1920 roku obecne I LO przyjęło nazwę Państwowego Gimnazjum Klasycznego (od 1938 roku było to Państwowe Liceum i Gimnazjum). Po wojnie była to jedyna szkoła średnia w mieście. Obecne miano I Liceum Ogólnokształcącego szkoła przyjęła w 1964 roku. Mimo kolejnych zmian nazwy placówki, o jej ciągłości historycznej świadczy fakt, że tym co łączyło zawsze byli przede wszystkim nauczyciele i uczniowie. Ciągłość tradycji, do której odwołuje się bydgoska „jedynka” pozostała, dlatego też absolwenci i przyjaciele szkoły organizują w październiku wielki jubileusz 400-lecia jej powstania.

Główne obchody 400-lecia odbędą się w piątek, 25 października. O godzinie 9:30 w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się msza święta. Potem, o godzinie 11:00 w auli I LO odbędzie się uroczysta ceremonia z okazji jubileuszu. Od godziny 11:30 społeczność szkoły zaprasza wszystkich absolwentów na spotkanie po latach, okraszone atrakcjami przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli. Na godzinę 14:00 zaplanowano posadzenie dębu jubileuszowego i umieszczenie przy nim kapsuły czasu – wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu szkoły.

400-lecie „jedynki” będzie także widoczne na ulicach Bydgoszczy. Od 14:15-15:00 barwny korowód „jedynkowiczów” przemaszeruje z Placu Wolności na Stary Rynek. Uczestników jubileuszu ulicami miasta wozić będzie też zabytkowy tramwaj, pełen różnorakich atrakcji. Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysty koncert i bal, który rozpocznie się o godzinie 19:00 w Operze Nova.

Informacje o jubileuszu wraz z listą wszystkich absolwentów I LO od 1945 roku można znaleźć na stronie: www.1lo.bydgoszcz.pl/jubileusz/.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści