Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jest przetarg na budowę drogi rowerowej, która połączy Fordon z Jarużynem

Dodano: 28.03.2024 | 21:07

Na zdjęciu: W przyszłym roku obok ruchliwej ulicy Sudeckiej wreszcie powstanie droga rowerowa.

Fot. BB

W 2025 roku wreszcie dojedziemy bezpiecznie rowerem z Fordonu do Jarużyna. ZDMiKP ogłosił przetarg na projekt i budowę trzech dróg dla jednośladów, w tym słynnego już połączenia przy ulicy Wyzwolenia i Sudeckiej. Zadanie doskonale uzupełni Wielką Pętle Fordonu i planowany odcinek ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Wyzwolenia w kierunku Strzelec Dolnych.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej już kilka lat temu miał gotową koncepcję połączenia infrastruktury rowerowej w gminie Osielsko (trasa kończyła się na tabliczce „Bydgoszcz”) z pozostałą częścią Fordonu. Niestety, przez długie lata temat był zawieszony, a ruch na ulicy Sudeckiej po oddaniu do użytku S5 wzrósł. Po sporych naciskach społecznych (także posła Piotra Króla) wznowiono prace nad istotną inwestycją.

W ostatnich miesiącach powstała nowa koncepcja budowy drogi dla rowerów wzdłuż ulic Sudeckiej, Wyzwolenia i Pelplińskiej. Nowa infrastruktura zostanie połączona z ciągiem pieszo-rowerowym, który powstaje wzdłuż ulic Geodetów i Wierchowej w ramach Wielkiej Pętli Fordonu (będzie to jej pierwszy zrealizowany odcinek), co pozwoli połączyć Wyzwolenia z rejonem pętli tramwajowej Łoskoń. Nowa droga dla rowerów powstanie po północnej stronie Sudeckiej, wschodniej stronie Wyzwolenia (przy komisariacie) oraz po obu stronach Pelplińskiej. Warto jednak dodać, że wzdłuż Wyzwolenia pomiędzy komisariatem policji oraz ul. Geodetów projektowany jest wspólny ciąg pieszo-rowerowy.


CZYTAJ WIĘCEJ: Rowerowe inwestycje i projekty na 2024 rok. Znamy plany Bydgoszczy


We wtorek (26 marca) ZDMiKP ogłosił przetarg na projekt i budowę nowej trasy rowerowej w Fordonie oraz odcinka drogi dla rowerów wzdłuż ulic Sułkowskiego (od Dworca Leśne do Chodkiewicza) oraz Kieleckiej po zachodniej stronie) i Toruńskiej (po południowej stronie jako ciąg pieszo-rowerowy). Inwestycje – łącznie z etapem projektowania – mają zakończyć się po 15 (Kielecka) lub 16 miesiącach od podpisania umowy. ZDMiKP czeka na oferty w przetargu do 10 kwietnia (termin może ulec przesunieciu) – przy ich ocenie będą brane pod uwagę dwa czynniki: cena i długość gwarancji.

Drogowcy na razie nie znaleźli jeszcze wykonawcy projektów czterech nowych odcinków dróg rowerowych – w tym przy ulicy Wyzwolenia na odcinku Sudecka – granica miasta (1,3 km). Ma być ona uzupełnieniem powstającego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu przy Wierchowej i Geodetów oraz planowanej do realizacji w najbliższych miesiącach infrastruktury wzdłuż Wyzwolenia i Sudeckiej – w związku z tą inwestycją, planowana infrastruktura rowerowa ma powstać po wschodniej stronie ulicy. W postępowaniu wzięła udział tylko jedna firma, której oferty znacząco przekraczały budżet drogowców – ZDMiKP podjął zatem decyzję o unieważnieniu postępowania.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas
Tomas
21 dni temu

Nareszcie. Bo tam strach tym rowerem jechac. Jeszcze takie dziury na tej drodze.

Zalan
Zalan
20 dni temu

Sudecka to chyba wstyd dla polityków z Bydgoszczy i Fordonu. Fragment drogi od Wyzwolenia do tablicy Bydgoszcz wygląda jakby miał ze 100 lat. Osielsko swój odcinek wyremontowało a Bydgoszcz nie. I ja mam głosować na lepszą Bydgoszcz? Od 1985 roku jak tylko mieszkam w Fordonie słyszę jak przy okazji wyborów ci co chcą się dorwać do koryta cuda obiecują? Na mnie proszę nie liczyć.

Leonard Borowski
Leonard Borowski
20 dni temu

Tą trasą jeżdżę niemal codziennie i to ja od lat domagałem się od pożal się Boże prezydenta nieudacznika Bruskiego i jego „drogowej” w nadmiarze żerującej na nas koterii, aby w końcu połączyć wielokilometrową ścieżkę rowerową w Gminie Osielsko z podobną infrastrukturą bydgoską. Chodzi raptem o kilkaset metrów ścieżki i chodnika, kilkaset metrów na wagę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Ich zdrowia, a nawet życia, zważywszy pędzących często tamtędy bezprzytomnie kierowców potencjalnych kilerów. Widziałem przerażenie w oczach wielu rowerzystów, nerwowo za siebie się oglądających. Sam też jadąc rowerem niemal cudem uniknąłem rozjechania przez jakiegoś wariata za kółkiem… Takie argumenty zamieszczałem w pismach… Czytaj więcej »

Piotr BZG
Piotr BZG
20 dni temu

Koszmarnie niebezpieczny odcinek drogi dla rowerzystów z Fordonu do Jaruzyna, a właściwie do lasów. Wielokrotnie rezygnowałem z jazdy tamtędy z obawy o zdrowie i życie. Bardzo cenię posła Piotra Króla za jego działania dla Miasta – przeciwieństwo prezia-dyzia Bruskiego pt. ODDAJMY GRAJDOLOWI RYDZYKOWO-CALBECKOWO WSZYSTKO!

Karol
Karol
20 dni temu

Tylko dlaczego droga rowerowa a nie pieszo rowerowa. Mieszkańcy Jarużyna od lat we własnej miejscowości czują się jak intruzi i słuchają wyzwisk od rowerzystów, że mają ….. Z drogi. A gdzie my mamy chodzić po jezdni? A może w rowie ?