Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
29% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 11 • L 9
10C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJeżeli nie my, to kto? Dwudziesta kwesta na ratowanie bydgoskich cmentarzy [ZDJĘCIA]
24.10.2017 | 15:08

Jeżeli nie my, to kto? Dwudziesta kwesta na ratowanie bydgoskich cmentarzy [ZDJĘCIA]

Ratujmy najstarsze bydgoskie nekropolie!

Na zdjęciu: Cmentarze Starofarny, Nowofarny oraz przy ul. Wiślanej będą miejscem kwest na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii.

Fot. Stanisław Gazda

Już od jutra (25 października) rusza jubileuszowa, dwudziesta kwesta – zbiórka pieniędzy na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii, zwłaszcza cmentarza Starofarnego.

Na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy nie ma takiego sektora, w którym jakiś z nagrobków nie zostałby naprawiony. To widać gołym okiem. One odróżniają się od reszty. Są po prostu piękne. Ale też nie ma takiego sektora w którym nie znaleźlibyśmy pomnika nie wymagającego interwencji. Na szczęście w Bydgoszczy każda kwesta spotyka się z ogromnym wsparciem, zarówno przez kwestujących, jak i bydgoszczan, wrzucających swoje datki do puszek. Renowacje prowadzone są do wyczerpania środków. Kolejny ich „zastrzyk” pozwala na kontynuowanie prac naprawczych.

Mówił o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jerzy Derenda, prezes Bydgoskiego Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, które od wielu już lat jest organizatorem zbiórki pieniędzy na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii. Ale pierwsza bydgoska kwesta na ten szczytny cel odbyła się w 1997 roku. Zebrano wówczas 1240 zł. W ubiegłym roku udało się zdobyć ponad 21 tysięcy złotych…

Zebranych 21 tysięcy podczas kwesty wystarcza na odrestaurowanie czterech nagrobków. Jeżeli nagrobek jest wielki i wymaga licznych rekonstrukcji, koszt takiego przedsięwzięcia zawiera się w kwocie nawet do 17 tysięcy złotych – informuje Derenda.

Pomoc mediów, a także rad osiedli: Nowy Fordon, Górzyskowo oraz Okole jest tu nie do przecenienia.

Tegoroczna kwesta zorganizowana zostanie po raz dwudziesty i rozpocznie się już jutro, 25 października. Na ulice Bydgoszczy wyjdą członkowie Szkolnych Kół Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Spotkać ich będzie można między 10.00 a 15.00 na Starym Mieście, w Śródmieściu. W czwartek, 26 października, wolontariusze z puszkami pojawią się w okolicach Filharmonii Pomorskiej i kwestować będą zarówno przed, jak i po koncercie „Requiem”. W niedzielę 29 października w godzinach od 9.00-16.00 (na cmentarzu Nowofarnym) i od 9.00 do 16.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Kossaka będzie można wesprzeć renowację kolejnych nagrobków. Zbiórki na ten cel prowadzone będą również 31 października na cmentarzu Nowofarnym (9.00-16.00) oraz we środę 1 listopada, w tych samych godzinach na cmentarzach Starofarnym oraz Komunalnym przy ul. Wiślanej. Zgodę na przeprowadzenie zbiórek wyraziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pozyskane pieniądze podczas ubiegłorocznej kwesty zostały w całości przeznaczone na renowację zniszczonych nagrobków na cmentarzu Starofarnym: na nagrobek Irenki Murach (odtworzenie główki aniołka) o dużej wartości zabytkowej, nagrobek rodziny Zwolińskich, dokończenie naprawy nagrobka rodziny Tylewskich i dokończenie naprawy cenotafu z XIX wieku, w szczególności wieńca zamykającego bryłę pomnika.

Podczas kwest, wzorem lat ubiegłych, konsekwentnie pokazywany będzie efekt napraw, stąd też np. na cmentarzu Starofarnym znajdą się stojaki przedstawiające nagrobki przed i po naprawie.

Niestety, praktyka wykazała, że już nawet w rok po przeprowadzonych naprawach dało się zauważyć drobne usterki, jak to miało miejsce np. w przypadku grobowca Zenona Frydrychowicza, prezesa przedwojennego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, co wymagało wykorzystania środków na naprawę usterek.

Pieniądze pozyskane podczas kwesty na przełomie października i listopada 2017 roku zostaną wydatkowane w całości na ratowanie nagrobków i pomników najstarszych nekropolii wytypowanych wespół z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Będą to, na cmentarzu Starofarnym: Bezimienny grób rodziny w sektorze J 20 powstały po 1900 roku. Prawdopodobnie jest to miejsce pochówku dzieci zmarłych na cholerę na początku XX wieku; nagrobek w sektorze H 431 Anastazego Drzycimskiego (1841-1931) o dużej wartości zabytkowej. Uszkodzona rzeźba nagrobna Chrystusa z poutrącanymi ramionami – przewiduje się renowację całości. Nagrobek w sektorze H 92 Zofii Żuchowskiej przy kaplicy Warmińskich. Jest tam uszkodzona rzeźba Zbawiciela, jego szata, poutrącane dłonie. Nadaje się jedynie do renowacji w całości.

Na cmentarzu Nowofarnym: renowacja kwatery polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Odnowienie pomnika, przede wszystkim rzeźby przedstawiającej Matkę Bożą jako Królową Polski.


Powiązane treści