Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Duże ćwiczenia prowadzone przez JFTC NATO w Bydgoszczy. Bierze w nich udział blisko cztery tysiące uczestników

Dodano: 23.11.2021 | 22:48

Na zdjęciu: Ćwiczenia rozpoczęły się w jednostce JFTC NATO w Bydgoszczy, ale odbywają się one także m.in. w Hiszpanii, Grecji czy w Niemczech.

Fot. Archiwum

To jedne z ważniejszych ćwiczeń wojskowych. Rozpoczęły się sojusznicze manewry pod kryptonimem STEADFAST LEDA 2021, a odbywają się one między innymi w jednostce JFTC NATO w Bydgoszczy.

W ćwiczeniach udział bierze niemal cztery tysiące uczestników reprezentujących pastwa NATO oraz Partnerstwa dla Pokoju. Ćwiczenia – jak wyjaśnia rzecznik JFTC NATO w Bydgoszczy kmdr. por. Piotr Adamczak – odbywają się w wielu lokalizacjach, m.in. w Polsce, ale także w Grecji, Hiszpanii czy w Niemczech. – Personel kontrolujący ćwiczenia prowadzi i kieruje nimi z Sojuszniczego Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy – tłumaczy Adamczak i precyzuje, że punktem kulminacyjnym ćwiczeń będzie ocena gotowości bojowej hiszpańskiego korpusu sojuszniczego jako dowództwa korpusu bojowego.

Scenariusz ćwiczenia oparto na artykule piątym Paktu Północnoatlantyckiego. – Odnosi się zatem do kolektywnej obrony państw NATO – mówi Adamczak i dodaje: – Obejmuje on szeroki zakres operacji w wielu obszarach, także tych, które są wyzwaniami XXI wieku – kosmicznym i cybernetycznym, jak również działania hybrydowe. 

Manewry to wspomagane komputerowo ćwiczenie dowódczo-sztabowe, które skupia się na działaniach lądowych i zostały zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych w Europie. Dowódca jednostki JFTC NATO w Bydgoszcz, gen. dyw. Norbert Wagner będzie obserwował przebieg ćwiczeń w bydgoskim centrum, ale nie tylko, bo – jak słyszymy – ma on w nadchodzących dniach odwiedzić m.in. Hiszpanię i Grecję.

Jak podaje jednostka JFTC NATO, rozpoczęte we wtorek (23 listopada) ćwiczenia były planowane i przygotowywane od niemal osiemnastu miesięcy.

0 0 votes
Article Rating
Duże ćwiczenia prowadzone przez JFTC NATO w Bydgoszczy. Bierze w nich udział blisko cztery tysiące uczestników
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments