[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Juwenalia bez alkoholu. Studenci krytykują urząd miasta, ratusz odpowiada

Dodano: 25.05.2022 | 20:00

Na zdjęciu: Blokada Łużyka to obowiązkowa część juwenaliów w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

W środę odbywa się Blokada Łużyka, czyli tradycyjna część juwenaliów w Bydgoszczy. Znaczna grupa studentów jest jednak zawiedziona, że podczas tegorocznych koncertów nie można spożywać alkoholu. Komunikaty w tej sprawie wydały zarówno samorządy studenckie z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Politechniki Bydgoskiej, jak i Urząd Miasta Bydgoszczy.

W poprzednich latach podczas Blokady Łużyka studenci kupowali alkohol na miejscu podczas imprezy lub wnosili swój. W środę, na kilka godzin przed rozpoczęciem wydarzenia, Samorząd Studencki UKW poinformował, że w tym roku alkoholu nie będzie. Na grafice ilustrującej komunikat podano do wiadomości, że „urząd miasta nie wydał zgody na sprzedaż alkoholu w czasie imprezy”

– Staraliśmy się do ostatnich chwil o uzyskanie zgody, jednak decyzja miasta była niezmienna. Jednocześnie z powodu braku zgody na sprzedaż alkoholu podczas Blokady Łużyka 2022 jesteśmy zmuszeni wprowadzić całkowity zakaz wnoszenia oraz spożywania napojów alkoholowych na terenie imprezy – czytamy w oświadczeniu samorządu.

Samorząd Politechniki Bydgoskiej: Podziękujmy Urzędowi Miasta

Piwa nie będzie także na juwenaliach Politechniki Bydgoskiej. – Jest zakaz spożycia. Podziękujmy Urzędowi Miasta Bydgoszczy – napisała Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Politechniki Bydgoskiej. – Zostało to wczoraj o godzinie 18:00 bloknięte przez Urząd Miasta – dodają studenci z PBŚ (pisownia oryginalna).

Koncerty w kampusie Politechniki Bydgoskiej odbędą się w czwartek. Wystąpić mają między innymi Mesajah i Kobranocka.

Po tym, jak w efekcie oświadczeń, internauci zaczęli krytykować ratusz, urząd miasta także postanowił wydać komunikat, rzucający nowe światło na tę sprawę. Oświadczenie zamieszczono zarówno na miejskiej stronie na FB, jak i w komentarzu pod postem samorządu UKW.

Urząd miasta: Też jesteśmy wściekli

Jak tłumaczy ratusz, prawo krajowe zabrania sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich.

Niestety w listopadzie 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że „terenem szkoły” jest teren każdej szkoły, w tym również teren szkoły wyższej. Też jesteśmy wściekli na taką sytuację, ale nie można zmusić naszych pracowników do przekroczenia uprawnień i odpowiedzialności karnej. Na to co jest wnoszone na teren imprezy, Miasto nie ma wpływu i to decyzja organizatora – czytamy w komunikacie.  W odpowiedzi na komentarz jednego z użytkowników przedstawiciele ratusza podkreślają: Nic nie poradzimy

Zdaniem Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Politechniki Bydgoskiej „artykuł prawny jest nadinterpretowany przez miasto”. – Wszystkie uczelnie w Polsce między innymi Kraków dostał takowe pozwolenie na sprzedaż i spożywanie alkoholu na terenie uczelni na imprezie masowej. Bydgoszcz tylko musi być gorsza – odpowiadają studenci z PBŚ.

Podczas środowej Blokady Łużyka 2022 główną gwiazdą wieczoru jest DARIA. Jej występ zaplanowano na godz. 21:35. Wstęp dla studentów kosztuje 5 zł, a dla pozostałych osób – 15 zł.

Juwenalia bez alkoholu. Studenci krytykują urząd miasta, ratusz odpowiada
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rafo
rafo
4 miesięcy temu

CZY WSTĘP NA KOBRANOCKĘ BĘDĄ MIEĆ TYLKO STUDENCI CZY INNE OSOBY TAKŻE?